Korábban sosem építettek akkora úszó naperőművet, mint amelynek megvalósításához a napokban láttak hozzá. Átszámítva körülbelül 3,3 milliárd forintba kerülhet a projekt.
A világ lenagyobb úszó naperőműve épül Hollandia partjainál
Elkezdődtek a világ legnagyobb úszó naperőművének a tervezési-építési munkái. A projekt a holland Solar Duck nevéhez köthető. Ők elsősorban Hollandiában a napelemek telepítéséhez használható szárazföldek szűkössége miatt fordultak a tengerek felé. A projektjük az ország nyugati partjai mentén valósulhat meg - írja az Interesting Engineering.
A technológiához igen nagy reményeket fűznek, hiszen különösen hasznos lehet a tengerek és az óceánok azon területein, amelyeken nagyon sokat süt a nap, viszont alig fúj a szél. Ilyen térségek találhatók például a Karib-térségben, Japánnál, illetve Dél-Koreához és Ománhoz közel. A HVG megjegyzi, ezek a készülékek a zöldenergia-termelés mellett mérsékelhetik az országok szén-dioxid-kibocsátását és a gázfüggőségét is.
A Solar Duck 5 MW-os projektje nagyjából 8,4 millió euróba, azaz körülbelül 3,3 milliárd forintba kerülhet. Viszont egyelőre arról nincs hír, mikortól termelhet az erőmű.
Megállíthatatlannak tűnik a napenergia térhódítása
Egyébként fordulóponthoz érkezett a világ - vélik a brit Exeteri Egyetem és a University College London kutatói. Arról írnak a Nature Communications-ben, az egyre hatékonyabb rendszerek, valamint a napelemek gyors terjedése miatt mostanra szinte biztos, hogy a napenergia 2050 előtt a világ domináns energiaforrásává válik. Azonban úgy látják, van négy kihívás, ami ennek érdekében megoldásra vár. Ezek pedig:
- nincs mindenhol stabil villamosenergia-hálózat;
- a fejlődő országban nincs kellőképpen támogatva a napenergia használata;
- problémák merülhetnek fel az ellátási láncok kapacitásával;
- politikai ellenállás várható a fosszilis energiát termelő, munkahelyeket elvesztő régiókban.
A tudósok úgy látják, ezen problémák orvoslása inkább előmozdíthatja az átállást, mint a szén-dioxid-adó kivetése. Emellett felhívták a figyelmet a technológiában rejlő további lehetőségekre is.
A hagyományos modellek hajlamosak azt feltételezni, hogy valamikor a közeljövőben véget ér az a fejlődési folyamat, aminek köszönhetően a cégek egyre inkább a napenergiát használják, holott a valóságban még mindig óriási a fejlődési potenciál a technológiában
- idéztük korábban Femke Nijsse-t, az Exeteri Egyetem tudósát.