Betekintés egy zseni agyába
A Christie's árverése rekordot döntött, korábban soha nem fizettek ekkora összeget egyetlen aláírt tudományos dokumentumért sem. Persze ez annyira nem is meglepő, hiszen az 1915-ben publikált elmélet alapjaiban változtatta meg az emberiség gondolkodását a térről, az időről és a gravitációról.
A kéziraton található számításokat Einstein 1913 és 1914 között jegyezte le svájci kollégájával, Michele Besso-val. Besso-nak köszönhetjük, hogy ilyen jó állapotban fennmaradt a különlegesen ritka dokumentum, ami remek betekintést nyújt az emberiség egyik legzseniálisabb tudósának gondolkodásába.
Einstein olyan ember volt, aki nagyon kevés jegyzetet készített, ezért maga a tény is rendkívüli, hogy a kézirat fennmaradt és eljutott hozzánk
-mondta Vincent Belloy, az aukciósház szakértője.
Felbecsülhető?
Az 54 oldalas kézirat fekete tollal írt kalkulációkat, hibás számításokat és áthúzott egyenleteket is tartalmaz. Remekül szemlélteti a tökéletesített elmélethez vezető utat. A Christie's szerint az eladás "a világ minden tájáról vonzotta a gyűjtőket, akik tisztában voltak a dokumentum fontosságával".
Az egész világon csupán kettő kézirat maradt fenn, amelyben a híres fizikus a relativitáselméletet próbálja megalkotni.
Tavaly májusban Einstein levele, amely az elmélet leghíresebb egyenletét, az E=mc²-t tartalmazza, több mint 1,2 millió dollárért, azaz nagyjából 400 millió forintért kelt el.