Két hétig csak az autóbuszok és a gyógyászati célokra vagy élelmiszerszállításra használt járművek tankolhatnak.
Az iskolákat a városokban bezárták, és a 22 milliós lakosú ország dolgozóit otthoni munkavégzésre szólították föl.
Oroszország segíthet
A dél-ázsiai országban nem tudnak fizetni olyan létfontosságú árucikkekért, mint az üzemanyag vagy az élelmiszer, ezért tárgyalásokat kezdeményeztek nemzetközi szervezetekkel, ezek jelenleg is folyamatban vannak.
A magán gépjárművek tulajdonosai biztosan nem juthatnak benzinhez és gázolajhoz július 10-éig.
A Srí Lanka-i kormány szóvivője azt mondta, hogy az ország történetében még soha nem volt ennyire súlyos gazdasági válság.
A pénzszűkében szenvedő ország vezetése Oroszország és Katar nagy energiavállalataihoz is küldött képviselőket, hogy tárgyaljanak olcsó olaj beszerzéséről.
Beosztják a maradékot
A dél-ázsiai ország gazdasága először a pandémia, majd az emelkedő energiaárak, illetve a helyi populista adócsökkentések miatt roppant meg.
Hétvégi közlés szerint már csak 9 ezer tonna gázolaj és 6 ezer tonna benzin maradt, ezt pedig fenntartják a létfontosságú feladatokat ellátó járművek számára. Ez a mennyiség kevesebb mint egy hétre elegendő, normál fogyasztás mellett.
Mindent megteszünk új készletek beszerzése érdekében, de nem tudjuk, ez mikor realizálódik
– mondta az energiaügyi miniszter, Kanchana Wijesekera.
Szakértők szerint az üzemanyagkorlátozás újabb apró jele a mélyülő krízisnek.
A mobilitás már korábban is korlátozott volt, hiszen hosszú sorokban vártak az emberek a töltőállomásoknál. A magánjárművek tankolásának tiltása csak tovább súlyosbítja a helyzetet
– mondta a BBC-nek az Oxford Economics elemzője.
Mentőcsomag
Májusban az ország történetében először fizetésképtelenné vált külföldi hitelezőivel szemben.
A múlt héten a Nemzetközi Valutaalap képviselői megérkeztek Srí Lankára, hogy egy 3 milliárd dolláros mentőcsomagról egyeztessenek.
A kormány ugyancsak segítséget kért Kínától és Indiától az alapvető árucikkek importjában.
A miniszterelnök korábban azt mondta, hogy az országnak 5 milliárd dollárra volna szüksége a következő hat hónapban ahhoz, hogy az alapvető cikkeket be tudja szerezni.
Itt írtunk arról, hogy felszólították a gazdákat, menjenek rizst vetni, itt pedig arról, hogy a köztisztviselők heti egy plusz szabadnapot kapnak arra, hogy élelmiszert termesszenek odahaza.