Kutatók összesítették egy listán, mely zöldségek és gyümölcsök tartalmazhatnak a legnagyobb arányban növényvédőszer-maradékot. Sok meglepetést okozhat a felsorolás, a jó hír, az, hogy a listán szereplő élelmiszerek fogyasztásáról szerencsére nem kell lemondanunk.
Minden évben mérik a peszticidek koncentrációját
Az Environmental Working Group's (Környezetvédelmi Munkacsoport - EWG) évről évre elkészíti a potenciálisan a legnagyobb mennyiségben növényvédőszer-maradékot tartalmazó zöldségek és gyümölcsök listáját. A tételeket „Piszkos tizenkettő” fantázianéven mutatták be idén is – írja a metropol.hu.
A felsorolásban szereplő élelmiszerek között jellemzően nem volt komolyabb változás az elmúlt években, azonban láthatunk néhány helycserét.
Sokaknak okozhatnak meglepetést a lista helyezettjei, hiszen idén például a népszerű szamócában mérték a legmagasabb peszticid-koncentrációt. A földiepret a spenót követi, a képzeletbeli dobogó legalsó fokára 2022-ben pedig a kelkáposzta "állhatott fel". De nézzük a teljes felsorolást!
A „Piszkos tizenkettő”
- Szamóca
- Spenót
- Kelkáposzta
- Nektarin
- Alma
- Szőlő
- Kaliforniai paprika
- Cseresznye
- Őszibarack
- Körte
- Zeller
- Paradicsom
Nem kell lemondanunk a fogyasztásukról!
A kutatást végző munkacsoport hangsúlyozza, hogy nem kell felhagynunk a felsorolt zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával! A termékek nagyon sok vitamint, ásványi anyagot, rostokat és antioxidánsokat tartalmaznak, amelyek kedvező hatással lehetnek a szervezetünkre, és akár krónikus betegségekkel szemben is védhetik a szervezetünket.
Ajánlatos azonban a listán szereplő tételek biováltozatát vásárolni, mivel így nem kell tartani a peszticidek jelenlététől. Különösen a gyermekek számára lehet előnyös biotermékeket fogyasztani, akik néha érzékenyebbek a növényvédőszer-maradékokra.
A vásárolt gyümölcsöket és zöldségeket mindig ajánlatos a fogyasztás előtt bő vízzel lemosni. Érdemes továbbá a szezonnak megfelelő élelmiszereket keresni, hiszen azok esetében kisebb a valószínűsége, hogy a tartósítás érdekében vegyszerekkel kezelték őket.
Nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy az Európai Unióban vannak érvényben a világ legszigorúbb fogyasztóvédelmi és élelmiszerbiztonsági előírásai. Ezáltal kevésbé vannak az európaiak a növényvédőszerek által okozott egészségügyi problémáknak kitéve. Magyarországon pedig a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) is odafigyel a biztonságunkra.