Egy fészekből akár száz leendő királynőt bocsátanak ki ősszel az ázsiai lódarazsak. A MATE és a BME közös kutatásában a fészkek pontos helyét egy új rádiótelemetriás eszközzel próbálják felderíteni.
Az ázsiai lódarázs első egyedeit tavaly augusztusban találták meg Kimlén, egy Mosonmagyaróvárhoz közeli településen.
Az ázsiai lódarázs közvetlen kártétele mezőgazdasági szempontból leginkább a méhészeti, szőlészeti és gyümölcstermesztő ágazatot érinti. Az ázsiai lódarázs táplálékának kétharmada a mézelő méhek közül kerül ki, és egy-egy fészek létrejöttéhez nagyjából 12 kg rovar elfogyasztása szükséges, ami azt jelenti, hogy az érintett rovarfaunát illetően jelentős egyedszám- és diverzitáscsökkenés várható.
Megtalálni a szekunder fészket
Az ázsiai lódarázs a tavaszi fészkeit jellemzően ember által épített létesítményekben helyezi el. A kolóniák többsége azonban – a hazai lódarazsakkal ellentétben – a nyár folyamán átköltözik ezekből a fészkekből a legfeljebb 200 méter távolságban épített másodlagos, úgynevezett szekunder fészkekbe. Innen több száz leendő királynőt is kibocsátanak az ősz folyamán, és ezeket a fészkeket rendkívül nehéz időben megtalálni. Ennek oka, hogy ezek többnyire magas fákon, a lombkorona takarásában találhatók - írja a Magyar Mezőgazdaság lap.
A fészkek hatékony megkeresésében a rádiótelemetria jelenthet megoldást, aminek kulcseszköze a darázsra rögzíthető jeladó.
Magát a jeladót egy iránymérő vevő segítségével követik nyomon a kutatók. Bár az alapelv nem új, azonban az ázsiailódarázs-fészkek megkeresésére optimalizált technika csak 2018 óta létezik, mivel egy 0,2 g-nál kisebb tömegű és relatív nagy hatótávolságú jeladó elkészítése és alkalmazása számos technikai kihívást rejt magában.
Súlyos bírság is lehet a kerti darázsirtásból
Korábban írtunk arról, hogy kevesen tudják, hogy van néhány darázsfaj hazánkban, aminek az irtása jogszabályba ütközik. Gyakorta találkozhatunk velük akár a saját kertünkben is. Szakképesítéssel rendelkező rovarirtó felismeri ezeket a fajokat és ilyenkor bizony a megrendelő kérésére sem végez irtást!
Néhány példa védett darazsakra:
- Pompás útonállódarázs
- Óriás-tőrösdarázs
- Pompás fémdarázs
- Szöcskeölő darázs
- Nagy smaragdfémdarázs.