A klímaváltozás néhány éven belül súlyos károkat tehet az európai turizmusban, ennek nyomai pedig már most is jól tetten érhetőek. A szárazság által talán leginkább sújtott terület jelenleg Szicília, ahol egyáltalán nem egyértelmű az, hogy mindenki számára napi szinten elérhető az ivóvíz.
Arra, hogy a klímaváltozás következtében milyen nehézségekkel kell megküzdeniük a dél-európai országoknak, az egyik legjobb példa az Olaszországhoz tartozó Szicília szigete, ahol az ARTE szerint eddig ismeretlen mértékű szárazság pusztít. Van olyan város, ahol csak három naponta jutnak ivóvízhez a helyiek, ilyen körülményekre pedig értelemszerűen egy turista sem vágyik.
A folyamattal együtt járó elsivatagosodás és a mezőgazdaság tragikus helyzete szintén visszahat a turizmusra. A Euronews riportjából kiderül, hogy egyes gazdák már a legelő állatok vágóhídra küldését fontolgatják, mert nem tudnak ivóvizet biztosítani nekik.
A helyi szállásadók jobb híján víztartályok felszerelésével védekeznek a szárazság ellen – egy agrigentói tulajdonos, Filippo Vassalo például 20 ezer liter vizet raktározott el hat hálószobás apartmanjában. Szerinte jelenleg egyértelműen az ivóvíz hiánya jelenti a legnagyobb problémát, és tapasztalata szerint mindenki, aki szállást foglalna, fél a helyzet következményeitől.
A városban nemrég annyira súlyossá vált a vízhiány, hogy a szállásadók közössége fontolóra vette a foglalások kollektív lemondását. Vassalo idáig ugyan nem merészkedett el, viszont minden vendéget nyomatékosan megkér arra, hogy körültekintően nyissa meg a csapokat.
A helyi vízszolgáltató vezetője, Settimio Cantone szerint április óta egyáltalán nem esett az eső a városban, így a környék lassan, de biztosan a teljes elsivatagosodás felé halad.
Szerinte már nem is vízügyi vészhelyzetről kéne beszélni, az ivóvízhiány ugyanis a mindennapok részévé vált. A helyzet pedig valószínűleg egyre csak súlyosbodni fog: 2025-ben Agrigento lesz Európa kulturális fővárosa, így az eddiginél nagyságrendekkel több turista érkezése várható.