Rendkívül sérülékennyé vált az élelmiszerellátásunk
Photo by MΛTΞ on Unsplash

Mit eszünk? Ezért ilyen sérülékeny az élelmiszerellátásunk

Szükség lenne új, termesztésre és tenyésztésre alkalmas fajok bevonására, mert a világ élelmezésének 75%-át mindössze 12 növény és 5 állatfaj biztosítja - derült ki Áder János volt államfő podcastjából. Magyarországon több mint 130 ezer mintát tárolnak, amelyek akár 100 év múlva is felhasználhatóak lesznek.


A világ élelmezésének 75%-át mindössze 12 növény és 5 állatfaj biztosítja, ami rendkívül sérülékennyé teszi az élelmiszerellátást, különösen a klímaváltozás hatásai miatt. Baktay Borbála, a Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ főigazgatója Áder János volt államfő Kék Bolygó podcastjában hangsúlyozta, hogy a világban és Magyarországon is szükség van új, termesztésre alkalmas növényfajok bevonására - írja az Agroinform.

130 ezer minta, 8000 búzafaj

Az elmúlt száz évben használt növényfajták 75%-a kikerült a termesztésből, ami tovább növeli az élelmezési rendszer sebezhetőségét. Magyarországon mindössze 4 fő növényfaj dominálja a mezőgazdasági területeket, és a génbankban dolgoznak azon, hogy új fajokat és fajtákat vonjanak be a termesztésbe.

A Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ, amely 1200 növényfaj 57 ezer fajtájának több mint 130 ezer mintáját őrzi, fontos szerepet játszik ebben a folyamatban. Például több mint 8000 féle búzát őriznek a központban. Emellett a génbank a gyűjtések révén évente 150-200 új fajtával bővül. A központban növényi magokat vákuumcsomagolás és hűtőtárolók segítségével tartanak csíraképesen akár 100 évig is. A génbank évente közzéteszi a növényfajták listáját, amelyekből bárki választhat, és az elmúlt években jelentősen megnőtt az igény ezekre a mintákra.

A központ több gazdával is együttműködik a termesztési technológiák fejlesztése terén, különös tekintettel a biztonságos növénytermesztésre és a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásra. Az intézmény szárazságtűrő növényekkel kapcsolatos tapasztalatait a világ hasonló klímájú területeiről származó gyűjteményekkel bővítik, ami elősegítheti a magyar mezőgazdaság alkalmazkodását a változó környezeti viszonyokhoz.

Mindenki bajban van

Ilyen körülmények között nem véletlen, hogy maguk a termelők is folyamatosan gondolkodnak a megoldáson. Az utóbbi három évben ugyanis a hazai növénytermesztés többet változott, mint az elmúlt három évtizedben. Ennek azonban csak az egyik oka a klímaváltozás. A kukorica- és napraforgó-termesztésben például változtatni kell a technológia több elemén. Ehhez szerencsére a korszerű kukoricahibridek korlátlan mennyiségben állnak rendelkezésre.

Ne hagyd ki!