Az előttünk álló napokban ismét nő a csapadékhajlam. Záporok öntözik előbb az ország délnyugati, majd vasárnap főként az északi felét.
Záporok öntöznek
A folytatásban változékonyabbra fordul az idő. Növekszik a csapadékhajlam, elsősorban záporos jellegű csapadékra van kilátás. Ma főként az ország délnyugati felén kell ismétlődő záporokra, zivatarokra számítani, melyekből helyenként nagyobb mennyiségű csapadék is hullhat. Szombaton átmenetileg csökken a csapadék valószínűsége, vasárnap pedig az északi országrészben várhatók nagyobb számban záporok, zivatarok. A záporos időjárás a jövő hét első felében is folytatódik.
Összességében az előttünk álló egy hétben a Dunántúlon várható nagyobb mennyiségű csapadék. Arrafelé területi átlagban 10-30 mm, míg a Tiszántúlon többfelé alig fog esni, és tovább szárad a talaj.
A hőmérséklet nem változik számottevően. Jellemzően marad a kora nyárias meleg idő 25 fok körüli csúcsértékekkel. Azonban a tartósabban csapadékos délnyugati tájakon pénteken 20 fok alatt maradnak a maximumok - írja friss, agrometeorológiai jelentésében a HungaroMet.
Milyen állapotban vannak a mezőgazdasági területeink?
Az őszi vetések két-három héttel előrébb járnak a fejlődésben a szokásosnál. A kalászosok intenzíven növekednek, már a kalászhányás fázisában járnak. Az őszi káposztarepce elvirágzott vagy a virágzás végén jár, a becőképződés a jellemző, többfelé meglehetősen ritkásak az állományok. A frissen kisorolt napraforgó és kukorica intenzíven fejlődik a múlt heti csapadék, és az utána érkezett meleg idő hatására, ugyanakkor az időjárás a gyomok növekedését is segítette.
A gyümölcsfák már elvirágzottak, a terméskezdeményeket és a növekvő termést a nagyszámú kártevő mellett a múlt héten még többször veszélyeztették gyenge éjszakai fagyok.
Az akác már az északi területeken, így Miskolc térségében is virágzik, csaknem egy hónappal korábban, mint 2023-ban, amikor fagykár is érte a növényeket. A fákon sok a virág, a napos, meleg, de nem forró idő kedvező a hordásra. A méhcsaládok a korai tavaszban is kellően meg tudtak erősödni, már január végén a mogyoróról hordták a virágport az enyhe napokon. Délen már elvirágzott vagy a virágzás végén jár az egyik legfontosabb mézelő növényünk. Békésben nagyon sok volt a virág a fákon, de éppen a hűvös időszakra esett a dandárvirágzás, Nógrádban pedig többfelé elfagyott a virág.
Az elmúlt öt napban jellemzően teljesen száraz volt a növények levélfelülete, így ez a gombás megbetegedések szempontjából igen kedvező időszak volt. A párás időszakok hossza is alacsonyan alakult, az időszak 10-20%-át sem tette ki.