Egy dísznövény, amelynek még az érintésre is halálos lehet
Shutterstock

Egy dísznövény, amelynek még az érintése is mérgező lehet

Több ezer ember halálát okozta a történelem során, sokáig a gyermekágyi láz kedvelt kezelőszere volt, de vizelethajtásra és izomfájdalmak kezelésére is alkalmazták. Íme, a kék sisakvirág veszélyei.


A kék sisakvirág, más néven Katikarépa vagy tetűfű évszázadok óta ismert. Rendkívül veszélyes növény, mert a benne található aconitin nevű mérgező alkaloidnak köszönhetően súlyos mérgezéseket, egyes esetekben akár halált is okozhat. Fájdalomcsillapító és vizelethajtó hatása miatt sokáig gyógynövényként használták, az utóbbi időszakban azonban már inkább a veszélyei kerültek előtérbe - derül ki az egy.hu cikkéből.

Gyönyörű gyilkos

Hazánkban az északi és keleti erdőségekben vadon is előfordul, de kertészeti dísznövényként is népszerű. A kék sisakvirág akár egy méter magasra is megnőhet, virágzása júniustól szeptemberig tart, virágai azonban szépségük ellenére rendkívül mérgezőek. Az aconitin hatása már a növény puszta érintésére is jelentkezhet, amely zsibbadást, izomgyengeséget és egyéb súlyos tüneteket okozhat.

A mérgezés tünetei közé tartozik az arc és végtagok zsibbadása, szívritmuszavarok, hányinger, hányás, hasi fájdalom, légzési nehézség, valamint zavartság és fejfájás. Két milligramm tiszta aconitin elegendő ahhoz, hogy halálos mérgezést okozzon.

Már a régi időkben is használták, az egyik híres ismert eset az 1857-es indiai lázadás, amelynek során egy indiai ezred szakácsai aconitinnel próbáltak megmérgezni egy teljes brit különítményt. Úgy buktak le, hogy nem voltak hajlandóak megkóstolni a saját főztjüket, és mikor azt a gyanakvó tisztek egy majomnak adták azt, az halálát lelte. De - miként az Ovidius Metamorfózisából is kiderül - a mostohaanyák is előszeretettel alkalmazták mostohagyermekeik megölésére.

Bár sok webáruházban árusítják, mert évelő és árnyékkedvelő, veszélyeit nem szabad lebecsülni, különösen, ha gyerekek is játszanak a kertben.

Levegőszűrők cserépben

A paletta másik végén persze számos növényt találunk, amik kifejezetten áldásos hatást fejtenek ki a környezetükre. Sok szobanövény gondozása például egyáltalán nem igényel nagy szakértelmet és sok időt, viszont segítenek abban, hogy tisztább legyen a levegő az otthonunkban. Íme, néhány példa!

1. Szobai futóka
A szobai futóka magába szívja a tüdőkárosító ózont. Fénykedvelő. Egy normál méretű futóka képes egy hálószoba teljes levegőjének megtisztítására. Tavasztól őszig igényli a tápoldatozást, heti rendszerességgel. Télen elég havi egy alkalommal tápoldatot adni neki. Érdemes évente átültetni, melyre a tavasz a legmegfelelőbb időpont.

2. Fikusz
Eltávolítja a tüdő egészségére káros vegyületeket, mint amilyen például a formaldehid, a szén-monoxid és a szén-dioxid. Két fikusz megtisztítja a helyiség levegőjét. Rendszeres, mérsékelt öntözést igényelnek, melyet télen ritkítani kell.

3. Páfrány
A szén-dioxidon kívül más, káros anyagokat is képes kiszűrni a levegőből. Kedveli a világos vagy félárnyékos helyeket, és a meleg és nyirkos környezetet, így tökéletes számára a fürdőszoba.

4. Aloe vera
Légtisztító képessége segítségével eltávolítja a festékek és a vegyi alapú tisztítószerek által kibocsátott formaldehidet és benzolt a levegőből. 3-6 növény képes 10 négyzetméternyi terület levegőjének megtisztítására.

5. Szobaborostyán
12 óra alatt elpusztítja a levegőben lévő penészgombák 80 százalékát. Hűvös, de fagymentes helyiségben érzi igazán jól magát.

6. Buzogányvirág
Kitűnő légtisztító a dieffenbachia, vagy más néven buzogányvirág. Nagyon óvatosan kell bánni vele, mert mérgező, ezért a gyerekektől és háziállatoktól tartsd távol. Télen kevesebbet kell öntözni, tavasztól őszig pedig jót teszel vele, ha tápoldatot adsz neki.

7. Vitorlavirág
A vitorlavirág, vagy más néven békeliliom megszűri a levegőt, és képes a dohányfüstöt is megkötni. Kitűnő választás kevés fénnyel rendelkező helyiségbe, és félárnyákban is kitűnően érzi magát. Nagyon hasznos növény, hiszen csökkenti a levegő szén-dioxid tartalmát, és egyéb, káros anyagok kiszűrésére is képes.

Ne hagyd ki!