10 mérgező vadbogyó az erdőben: ezeket meg ne kóstold
Fotó: Shutterstock

10 mérgező vadbogyó az erdőben: jobb, ha bele sem kóstolsz

Ősszel az erdőben barangolva sok olyan vadbogyóval találkozhatunk, amit megkóstolnánk, de ne tegyük, mert bajba kerülhetünk. Az Agroinform tíz ilyen növény termését mutatja be.


Íme a 10 leggyakrabban előforduló erdei bogyós növény listája, a legkevésbé mérgezőtől a legveszélyesebb, akár halált okozóig.

Ebszőlőtől nadragulyáig

1. Fekete ebszőlő vagy fekete csucsor (Solanum nigrum)
Míg érett bogyóit néha a hagyományos orvoslásban is használják, a növényt nem ajánlják emberi fogyasztásra potenciálisan mérgező összetevői miatt.

2. Lonc (Lonicera spp.)
Élénkvörös vagy narancssárga bogyói az emberre enyhén mérgezőek, lenyelésük esetén gyomor-bélrendszeri panaszok jelentkezhetnek.

3. Fagyal (Ligustrum spp.)
A bogyók mérgezőek, hányingert, hányást és hasi fájdalmat okozhatnak.

4. Amerikai alkörmös vagy amerikai karmazsinbogyó (Phytolacca americana)
A növény sötétlila bogyói rendkívül mérgezőek az emberekre és az állatokra.

5. Magyal (Ilex spp.)
A magyal fényes piros bogyói nem fogyaszthatók az ember számára, mert hányást és hasmenést okozhatnak.

6. Bodza (Sambucus spp.)
A nyers és éretlen bogyók veszélyesek lehetnek az emberre a cianogén glikozidok miatt.

7. Boroszlán (Daphne spp.)
Már egyetlen bogyó elrágása is intenzív égést okozhat a torokban és a szájban. Néhány bogyó elfogyasztása gyomorrontást, fejfájást, hasmenést, delíriumot, görcsöket okozhat.

8. Ebszőlő csucsor vagy keserű csucsor (Solanum dulcamara)
Szolanint és más mérgező alkaloidokat tartalmaznak, amelyek elfogyasztva olyan tüneteket okozhatnak, mint az émelygés, hányás, hasmenés, súlyos esetekben légúti vagy neurológiai problémák.

9. Békabogyó (Actaea spp.)
Élénkpiros vagy fehér bogyóikban erős méreganyagok vannak, amelyek súlyos gyomor-bélrendszeri zavarokat okozhatnak, és életveszélyes szívproblémákhoz vezethetnek.

10. Nadragulya (Atropa belladonna)
A harang alakú lila virágairól ismert évelő növény fényes fekete bogyókat terem, ezek rendkívül mérgezőek az emberre, erős alkaloidokat, atropint és szkopolamint tartalmaznak.

A teljes cikk itt olvasható.

Nyersen mérgező, feldolgozva csodaszer ez a bogyó

A közelmúltban írtunk a feketebodzáról, amely ugyan tavasszal virágzik, ősszel sem kell lemondanunk róla, ugyanis a bogyójából is nagyon sok finomság készíthető például bor, szörp, lekvár. Nyersen viszont semmiképpen se fogyasszuk.

A bodzabogyó kivonat hatékonynak bizonyult számos influenzavírus-törzzsel szemben, de kiváló a bodzavirághoz hasonlóan megfázásra és köhögésre is. A bodzabogyó antioxidánsokban, flavonoid típusú vegyületekben rendkívül gazdag. Magas a kálium tartalma, valamint sok C-vitamint, A-vitamint és E-vitamint is tartalmaz. Fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatását már az indiánok is alkalmazták, ezen kívül pedig szívesen használták még a bőr ápolására és a szem borogatására is.

Ne hagyd ki!