Égési sérülésekre emlékeztető hólyagokat okoz a bőrön a kaukázusi medvetalp. Eddig elkerülte Magyarországot, mára már az ország több régiójában felbukkant.
A kaukázusi medvetalp már pontszerűen megjelent Zirc, Szombathely, Szarvas, Cuha-völgy, Rostalló, Mátraszentimre és Túristvándi környékén is – közölte Nagy István agrárminiszter. A bőrre kerülő növényi hatóanyag (furokumarin) fényérzékennyé teszi a bőrt (akár hosszabb távon is), és égési sérülésekre emlékeztető hólyagokat okoz, amelyek sokszor nehezen gyógyuló hegeket hagynak maguk után - írja az Agroinform.
Rendkívüli szaporodóképességének és igénytelenségének eredményeképpen mára szinte az egész európai kontinensen elterjedt. Magyarországot eddig többé-kevésbé elkerülte, elsősorban patakok, folyók mentén, tarvágásokon, degradált élőhelyeken fordul elő.
Mérgező a feketebodza bogyója is
Korábban írtunk a feketebodzáról, amelynek a bogyójából készült kivonat hatékony zámos influenzavírus-törzzsel szemben, de kiváló a bodzavirághoz hasonlóan megfázásra és köhögésre is. A bodzabogyó antioxidánsokban, flavonoid típusú vegyületekben rendkívül gazdag. Viszont legyünk vele nagyon óvatosak, mert nyersen fogyasztva mérgező, úgyhogy tilos nyersen megenni!
Burgonya, paradicsom: éretlenül ne együk meg
Ahogyan ne fogyasszuk bezöldült burgonyagumót, vagy éretlen paradicsomot sem. A csucsorfélék (Solanaceae) családjába tartozó növények számos méreganyagot tartalmaznak, melyek közül a legismertebb a solanin, egy idegméreg, amit e növények a baktériumok, gombák és a rovarok ellen termelnek. Burgonyát tilos nyersen fogyasztani különösen gyerekeknek.