Nigériában és az USA-ban zöldségként használják, nálunk viszont dísznövényként kezelik a kakastaréjt. Rendkívül egészséges: salátákba, levesekbe, sőt gabonaként is felhasználhatnánk. Összegyűjtöttük a fő tudnivalókat erről a különleges növényről.
Városi virágágyakban is gyakran találkozhatunk a kakastaréjjal, vagy más néven celosiával. Bár nálunk ez a faj kifejezetten dísznövénynek számít, egyes országokban kedvelt zöldségnövény. A leveleket és a fiatal hajtásokat főzve vagy párolva is kínálhatjuk, de levesek és pörköltek készítéséhez is használhatjuk, magjából pedig étolaj sajtolható. Érdemes megkóstolni is - írja az Agrárszektor.
Fagyérzékeny növény
Bár a celosia itthon dísznövényként ismert, az Egyesült Államokban, Afrikában azonban régóta zöldségként termesztik.
Levelei, fiatal szárai, virágkezdeményei a főzés során könnyen megpuhulnak. A levelek lágy szerkezetűek és enyhén spenót ízűek. A virágzás alatt szedett idősebb levelek is fogyaszthatók, csak ezek esetenként keserűvé és szálkássá válhatnak. A keserű íz sem jelenti azt, hogy mérgezővé válna, csak ekkor már kevésbé ízletes.
Nálunk leggyakoribb neve a kakastaréj, vagy kakaspír, de tollaska, soko, vagy lagosi spenótként is találkozhatunk vele a szakirodalomban. Nigériában az egyik nemzeti étel, egy leves is készül ebből a növényből „soko yokoto” néven. Van, ahol a magjait is használják, mint álgabonát, keményítő tartalma ugyanis szintén magas, és hántolva, őrölve a gabonákhoz hasonlóan használható.
Mivel a celósiák trópusi eredetű növények, fagyérzékenyek. Általában függőlegesen növekednek, de némelyik fajtájuk kúszónövényként viselkedik, és a talajon elterülve terjed.
A celóziák kertben és beltérben is termeszthetők, de bárhol is vannak, minél több fényt biztosítsunk számukra. A tűző napot is elviselik, ám emiatt virágaik kifakulhatnak. 5 fok alatti hőmérsékleten fejlődésük leáll, hőmérsékleti optimumuk 20-24 fok. Víz-, és tápanyagigényes növények, de sem a túlöntözést, sem a száraz földet nem szívelik. Ha télre beköltöztetnénk a kertből, tartsuk 10 fok feletti hőmérsékleten, és minél világosabb helyen. Tavasszal ültessük ismét ki, amikor talaj menti fagyokra már nem kell számítani és az éjszakai hőmérséklet is 10 fok felett van.
Dísznövény és fűszernövény is a kurkuma
Nemrégiben írtunk egy másik dísznövényről, amely fűszernövényként is termeszthető: egy sor egészségre kedvező hatása van a kurkumának.A kurkuma egyebek mellett fokozza a vérkeringést, serkenti az immunrendszert, csökkenti a vércukorszintet, javítja a memóriát és az emésztésünkre is jó hatással van. Az ízületi problémákkal, gyulladásokkal és különféle mozgásszervi panaszokkal küzdők számára is megoldást jelenthet.