Az előttünk álló egy hétben országszerte nagyrészt száraz, az ilyenkor szokásosnak megfelelő hőmérsékletű időre van kilátás. Legfeljebb vasárnap lehetnek elszórt záporok.
Továbbra sem várható nagyobb mennyiségű csapadék
Az előttünk álló egy hétben nagyrészt száraz, a hét végéig az átlagosnak megfelelő hőmérsékletű, majd annál melegebb időre van kilátás, jellemzően sok napsütéssel.
Ma és szombaton csak kevés helyen fordulhat elő egy-egy zápor. Vasárnap átmenetileg kissé megnő a csapadékhajlam, záporok, zivatarok lehetnek. A következő hét első felében ismét száraz idő lesz a jellemző.
A talajok nedvességtartalma országszerte csökken. A nyári növényekre vonatkozó aszály területi kiterjedése az Alföldön és a Dunántúl északkeleti felén nőni fog.
Ugyanakkor a levélnedvesség-tartalom alacsony szinten alakul, ami a gombás betegségek elleni védekezés szempontjából kedvező.
A szél péntektől mérséklődik, csak keddtől élénkül ismét nagy területen.
A hőmérséklet csúcsértéke a hét végéig 20 és 25 fok között alakul. Éjszakánként többfelé 10, a fagyzugos helyeken 5 fok alá hűlhet a levegő. A jövő hét elején pár fokkal melegszik az idő – írja agrometeorológiai jelentésében a HungaroMet.
Milyen állapotban vannak a mezőgazdasági területeink?
Az őszi vetések két-három héttel előrébb járnak a fejlődésben a szokásosnál. A kalászosok virágoznak, az őszi káposztarepce a magképződés fázisában van, többfelé meglehetősen ritkásak az állományok. A kalászosok és a repce a legtöbb helyen még kielégítő mennyiségű nedvességet találnak a talajban ezekben a vízigényes fenológiai fázisokban. A napraforgó és a kukorica intenzíven fejlődik, de az Alföldön sokfelé és a Dunántúl északkeleti részén is több csapadékot igényelne az eddigieknél.
Az akác virágzására az északi, északkeleti országrészben a napos, meleg idő igen kedvező. A méhcsaládok a korai tavaszban kellően meg tudtak erősödni, már január végén a mogyoróról hordták a virágport az enyhe napokon. Délen már elvirágzott az egyik legfontosabb mézelő növényünk.
Az elmúlt két napban a déli, délnyugati és az északi, északkeleti országrészekben volt gyakran nedves a növények levélfelülete. Ott ez az időszak több, mint felét tette ki, míg a Győr – Budapest – Debrecen vonal tágabb környezetében szárazak maradtak az állományok. A párás időszak a csapadékos tájakon is rövidebb ideig tartott.