Egyre több amerikai, főleg kaliforniai farmer vált manduláról pisztáciára. A USA mára a világ vezető exportőrévé vált, megelőzve Iránt, ahol a növény őshonos. A siker hátterében elsősorban a növény szárazságtűrő képessége és a kaliforniai éghajlati viszonyok állnak.
Népszerűsége a gasztronómiában is megmutatkozik: tejeskávék ízesítőjeként, valamint pisztáciavaj és -krém formájában is egyre gyakrabban lehet vele találkozni. Legújabb felfutása pedig a 2024-es év végének nagy slágeréhez, a dubaji csokoládéhoz köthető - írja az Agrárszektor.
Fontos jellemző a szárazságtűrés
A pisztácia sikertörténete jól példázza az éghajlat és a piac közötti összefüggéseket. Az éghajlatváltozás okozta aszályok miatt a szárazságtűrő növények, mint a pisztácia, egyre fontosabbá válnak. Ez a tendencia várhatóan folytatódni fog, és a pisztácia további térnyerésére lehet számítani a közeljövőben. Ráadásul a pisztácia nemcsak kevesebb, hanem gyengébb minőségű vizet igényel a mandulához képest.
“A pisztácia jelenleg egyértelműen jövedelmezőbb, mint a mandula, és az elmúlt kilenc évben is az volt” - nyilatkozta Jeff Nichols, a Nichols Farms alelnöke.
A Balatonnál is termeszti egy gazda
Tavaly írtunk arról, hogy Magyarország egyetlen pisztáciafarmját Badics László, egzotikus-gyümölcs kertész gondozza a Balaton térségében. Elmondta, bár sok pisztáciafajta létezik a világban, a Kerman a legismertebb. A boltokban kapható pisztáciák nagy részét ez a fajta adja. (…) A pisztácia sokáig, akár 400-500 évig is elél, és körülbelül 15-100 éves kora között a legjobb a termőképessége. Feltéve, hogy nem támadja meg semmiféle betegség.
Hozzátette, a pisztácia a hosszú, forró nyarakat szereti. Azonban több napos eső miatt a legmelegebb hónapokban jelentősen csökkenhet a termésmennyiség. Emellett a párás levegőt sem kedvelik a pisztáciafák, valamint csak a lazább, vulkanikus talajban lehet sikeresen termeszteni.