Melyek világszinten a legismertebb és a legtöbbet használt gyógynövények? Erről készített összeállítást egy amerikai egészségügyi portál, a Healthline.
Bíbor kasvirág. Immunerősítőként nálunk is a leggyakrabban használt faj a bíbor kasvirág. Az Echinacea-t általában teaként vagy étrend-kiegészítőként fogyasztják elsősorban megfázás ellen.
Ginzeng. A ginzeng gyökerét is világszerte sokan és gyakran használják. Készítenek belőle teát vagy szárítják és porítják. A hagyományos kínai orvoslásban gyulladásos folyamatok csökkentésére, valamint az immunitás, az agyműködés és az energiaszint fokozására javasolják.
Ginkgo biloba. A Kínában őshonos páfrányfenyőt a Ginkgo biloba-t a hagyományos kínai orvoslásban már évezredek óta használják. Számos betegséget, többek között szívbetegséget, demenciát, mentális zavarokat is képes kezelni.
Fekete bodza. Ősi gyógynövényünk. Régóta használják fejfájás, neuralgia, fogfájás, megfázás, vírusfertőzések és székrekedés enyhítésére. Napjainkban elsősorban az influenzával és a megfázással kapcsolatos tünetek kezelésére alkalmazzuk.
Kurkuma. A kurkuma (Curcuma longa) a gyömbérfélék családjába tartozó gyógynövény, amelyet a konyhában és orvoslásban is használnak. A kurkumin a kurkuma fő hatóanyaga. Ez a krónikus gyulladást, a fájdalmat, a metabolikus szindrómát és a szorongást is képes enyhíteni.
Gyömbér. A gyömbért a hagyományos népi gyógyászatban régóta használják megfázás, hányinger, migrén és magas vérnyomás kezelésére. Újabban leginkább a terhességgel, kemoterápiával és műtéttel kapcsolatos hányinger enyhítésére vetik be.
Kamilla. A kamilla is az egyike a nagyon népszerű gyógynövényeknek a világon. A virágokból általában teát készítenek, de a levelek szárítva is felhasználhatók teákban, gyógyászati kivonatokban és helyi borogatásokban. Hányinger, hasmenés, székrekedés, gyomorfájás, húgyúti fertőzések, sebek és felső légúti fertőzések kezelésére is alkalmazzák.
A teljes cikk a Magyar Mezőgazdaság portálon olvasható.
Nem csak gyógyszerekkel küzdhetjük le a megfázást vagy az influenzát. Vannak a természetben is olyan gyógynövények, amelyek segítenek a gyorsabb felépülésben. Melyek is ezek? Egy korábbi cikk gyűjtése.
A kakukkfű kitisztítja az orrjáratokat, csillapítja a köhögést.
A fehérmályva bevonja a nyálkahártyákat, megakadályozza a köhögést okozó irritációt.
A fenyő csillapítja a köhögést, teaként és szirupként is használható
Az ibolya nyákoldó és köptető hatású, ezen felül a köhögést is csillapítja.
A cickafark kiváló köptető, gyulladáscsökkentő, lázcsillapító és baktériumölő.
Az édeskömény enyhe köptető, magjának forrázata gyógyítja a köhögést és a hörghurutot.
A lándzsás útifű hurutoldó, köptető.
Az örménygyökér csillapítja a légzőszervek gyulladását és a köhögést.
A molyhos ökörfarkkóró még a krónikussá vált száraz köhögést is csillapítani képes.
A hárs nyugtató, izzasztó hatású.
A citromfű nyugtató, baktérium- és vírusölő.
A kasvirág csökkenti a betegség súlyosságát és időtartamát.
A körömvirág immunerősítő.
Az édesgyökér hatékony láz- és köhögéscsillapító.
Népszerű a levendula is nálunk
Korábban bemutattuk a levendulát, amelyet általában gyulladáscsökkentő, antibakteriális illetve nyugtató hatása miatt alkalmazzák, de fertőtlenítő hatása is jelentős. Nyugtató hatása révén segíthet csillapítani a fejfájást, a szorongást, valamint segíthet az alvászavar leküzdésében. Az emésztésre gyakorolt hatása is pozitív lehet. Izomfájdalmak esetén az illóolaj bőrbe történő dörzsölése enyhítheti a fájdalmakat, emellett pedig rovarcsípések viszketésének, gyulladásának enyhítésére is alkalmas, de különböző bakteriális, gyulladásos bőrproblémák esetén is alkalmazható.