Levendula: látványosság és gyógynövény is
Shutterstock

Illatos, mutatós, ráadásul fontos gyógynövény

A Balatonnál látványosság, díszítésre használható, szörp készíthető belőle, és számos gyógyhatása is van a levendulának. Nagyjából 200 hektáron termesztik, kiskertekben, balkonládákban is nevelhető.



Hazánkban az elmúlt néhány évben megnőtt a levendula termőterülete, és napjainban már több mint 200 hektáron zajlik a növény termesztése. A Balaton környékén helyi látványossággá váltak a levendulamezők, melyeken saját magunknak is leszedhetjük a gyógynövényt, de ott helyben is készítenek belőlük különféle termékeket - írja az Agrárszektor.

Magyarországon két fajtával találkozhatunk leggyakrabban: a keskenylevelű-, vagy francia levendulával és az angol vagy hibrid levendulával.

Illóolaja és szárított virága hivatalos drog

A népgyógyászatban virágait, virágos hajtását és illóolaját használják gyógyászati célokra. A francia levendulának a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben a virágokból vízgőzdesztillációval előállított illóolaja (Aetheroleum Lavandulae) és a teljes virágzás előtt begyűjtött, szárított virága (Lavandulae flos) hivatalos drog. Fő hatóanyaga a nagyon kellemes illatú illóolaj (linalool, linalil-acetát), de tartalmaz még flavonoidokat, cseranyagokat, kumarinokat is és nem mellesleg pedig kámfort.

Így használják a gyógyászatban

A levendulát általában gyulladáscsökkentő, antibakteriális illetve nyugtató hatása miatt alkalmazzák, de fertőtlenítő hatása is jelentős. Nyugtató hatása révén segíthet csillapítani a fejfájást, a szorongást, valamint segíthet az alvászavar leküzdésében. Az emésztésre gyakorolt hatása is pozitív lehet. Izomfájdalmak esetén az illóolaj bőrbe történő dörzsölése enyhítheti a fájdalmakat, emellett pedig rovarcsípések viszketésének, gyulladásának enyhítésére is alkalmas, de különböző bakteriális, gyulladásos bőrproblémák esetén is alkalmazható.

Ne hagyd ki!