Friss, hét napra vonatkozó időjárás-előrejelzés érkezett
Fotó: Shutterstock

Mutatjuk, meddig marad a kánikula

Az előttünk álló napokban leginkább a hét legvégén alakulhat ki számottevő csapadék. Addig folytatódik a kánikula.


A héten marad a kánikula

Ma és szerdán az északi országrészben elszórtan kell záporra, zivatarra számítani, ezt leszámítva száraz időre várható. A hét végéig területi átlagban számottevő csapadék nem valószínű. Előre láthatólag szombattól közelíti meg nyugat felől egy markáns hidegfront hazánkat, amely záporokat, vasárnaptól egyre többfelé esőt és lehűlést hoz.

A talajok további nedvességvesztése lesz a jellemző szombatig. Az Alföldön az aszályos területek növekedése várható. A hőmérséklet nem változik számottevően, marad a kánikula: napközben többnyire 30-35 fokig melegszik a levegő. Vasárnaptól kezdődhet majd északnyugat felől jelentős lehűlés - írja agrometeorológiai elemzésében az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Így alakult az előző napok időjárása

A mögöttünk álló héten keddtől kezdve minden nap kisebb-nagyobb számban fordultak elő záporok, zivatarok hazánk területén. A lehullott csapadék mennyisége azonban inkább csak az ország középső részén haladta meg a 10, helyenként a 20 mm-t, nagy területen 5 mm alatt maradt. Azonban pont ott, az Alföld középső részein esett több, ahol a legnagyobb szükség volt rá. Az augusztus eleji záporokkal, zivatarokkal együtt azonban az elmúlt 30 nap csapadékösszege az ország nagyobb részén még így is többletet mutat, számottevő hiány az átlaghoz képest a Szolnok – Jászberény – Sátoraljaújhely – Hajdúböszörmény térségben van. A talaj felső 20 cm-es rétege csaknem országszerte megfelelő mennyiségű nedvességet tartalmaz. A mélyebb rétegek már nem mutatnak ilyen kedvező képet, az Alföld jelentős részén kritikus közelien (40 százalék) száraz a talaj. Aszályos területek is az Alföldön fordulnak elő.

A hőmérséklet csúcsértéke egész héten 30 fok közelében, kissé a fölött alakult, sőt vasárnap már többfelé 35 fok köré emelkedett.

Mi várható a mezőgazdasági területeken?

A kukorica sokfelé igen szépen fejlett, jellemzően szép zöldek még az állományok, augusztus első hetének bőséges csapadéka országszerte igen jót tett a tejesérés, egyre többfelé a viaszérés állapotában járó állományoknak. Békés megyében kevesebb esőt kaptak a növények a tenyészidőszakban, így arrafelé vannak gyengébben fejlett és az érésben előrébb járó táblák is. Mikepércs térségében látni jégverte állományokat, Berettyóújfalu-Debrecen-Hajdúböszörmény térségében pedig szép zöldek a táblák. Miskolc környékén egyes táblákon sok éve nem volt ilyen szép a kukorica. A napraforgó a citromérés állapotában van, erre is jellemzőek a jól fejlett állományok.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszeg jelenleg többnyire 1100 és 1280 foknap között alakul, az alacsonyabb értékek északon és nyugaton, a magasabbak délkeleten vannak, az országon belüli különbség továbbra is növekszik. Az összegzés kezdete óta folyamatos elmaradásban van a hőösszeg: a tavalyi évhez képest mintegy 100-150 foknap a hiány, a sokéves átlaghoz képest pedig 20-60 foknap. Ez azt jelenti, hogy a növények fenológiai fázisai pár nappal később következnek be a szokásosnál.

Ne hagyd ki!