Szeretnél saját muskátlit? Most kell elvetni a magokat
Fotó: Shutterstock

Szeretnél saját muskátlit? Most kell elvetni a magokat

Habár a muskátlit hagyományosan szárdugványról szaporítjuk, mostanában egyre népszerűbbé váltak a magról nevelt hibridek, hiszen ezek gyakran élettel telibbek és ellenállóbbak. A vetést január végén, február elején kell elvégezni. Ha nem késlekedünk, akkor körülbelül 4 hónap múlva már virágzó muskátlijaink lesznek.



Érdemes ritkásan, kis palántázó poharakba vetni. Ehhez a legjobb, ha kifejezetten muskátlinak árult földet szerzünk be, vagy egytized részben agyaggranulátummal kevert palántaföldet használunk.

A muskátli magokat egymástól 5-7 cm-re vessük el, majd vékonyan takarjuk be földdel. A poharakat ne a peremig töltsük meg a földdel, hanem hagyjunk 1,5-2 cm-t szabadon. A földet finoman tömörítsük, majd öntözzük meg. Ehhez a poharakat vagy a tálcát merítsük vízbe, majd amikor megszívta magát a talaj, vegyük ki a vízből és hagyjuk, hogy a felesleges víz elfolyhasson.

A tálcát vagy a poharakat takarjuk be üveglappal vagy fóliával. A poharakat vagy a tálcát állítsuk meleg helyre, ahol bőven éri fény, de közvetlen napsugárzás ne érje, mivel az hátrányosan befolyásolja a csírázást. A magoknak körülbelül 24 Celsius-fokos hőmérsékletre van szükségük, így 5-7 nap alatt ki fognak csírázni. Ekkor távolítsuk el a fóliát vagy az üveglapot. Amikor megjelenik az első levélpár, ültessük át egyesével a palántákat cserépbe úgy, hogy a sziklevelükig takarja őket a talaj - írja az Agroinform.

Így neveld a palántákat

A legjobb, ha a palántákat megvilágítjuk. A fénycsövet a palánták fölé 10-15 cm-re helyezzük, és napi 14-16 órán át hagyjuk bekapcsolva. De ha nem tudunk mesterséges fényt biztosítani, akkor helyezzük a palántákat világos helyre.
A muskátli palántákat alaposan öntözzük meg, és hetente tápoldatozzuk általános muskátli tápoldattal. A palántákat edzzük legalább egy hétig, mielőtt kikerülnek a szabadba. Csak akkor tegyük ki őket, amikor már egészen biztosan nem várhatók fagyok.

Erre jó a muskátli

Némelyik muskátliból ugyanis parfümöt is készítenek, és habár édes illatuk van, leginkább férfi parfümöknél használják. a rózsamuskátliból kipréselt olajat az arcápolás során is felhasználhatjuk, mivel képes a faggyúmirigy szabályozására, így segít a pattanásos bőr gyógyításában. Sőt, a vérkeringést is serkenti, és erősíti a bőrt, így arcmaszkokat, testápolókat és ajakbalzsamokat is szívesen készítenek összetevőiből. Gombaölő, valamint antibakteriális hatása is van a muskátlinak, és képes megállítani a vérzést vágások és egyéb sérülések esetén.

A muskátli illata remek hangulatjavítóként és köhögéscsillapítóként, és több olyan muskátli is van, amelyik ráadásul még ehető is.

Ne hagyd ki!