Kell-e ásni ősszel a kertben?
Photo by Nastya Kvokka on Unsplash

Jól tesszük vagy sem, ha ősszel felássuk a kertet?

Régebben még minden kertben alapvető munkafolyamat volt az őszi ásás. Azóta kutatások is bizonyították, hogy nem feltétlenül hasznos. Bizonyos növényeknél azonban továbbra is ajánlott.



A talaj felső termékeny rétege 70 évvel ezelőtt még 40-60 centiméterrel vastagabb volt, mint most. Az ország több részén látható jelenség, hogy az adott talaj humusztartalma körülbelül a fele annak, mint ami arra a talajtípusra jellemző volt korábban.

Gyökérzöldségeknél ássunk

Az Agrárszektor cikke szerint az ásás bizonyos növényeknél el is maradhat, másoknál muszáj elvégezni. Gyökérzöldségek esetén - ha nem laza, vagy ásott talajba kerülnek a magok - kisebb, és girbe-gurba, valamint elágazó répáink lesznek, amit nehéz is és csak nagy veszteséggel lehet pucolni a konyhai előkészítéskor. Erre ideális köztes megoldás, ha csak az ágyásokat, sorokat ássuk fel, a művelőutakat nem, és ezeket is csak ott, ahová majd gyökérzöldségeket akarunk vetni tavasszal.

A mulcsos termesztésnél a folyamatosan lebomló mulcs amellett, hogy tápanyagot szolgáltat, egy laza felső talajréteget alakít ki, ami kedvező magággyá válik idővel.

A kötött, és tápanyagban szegény talaj esetén, az őszi ásáskor a talajba egyidejűleg beforgathatunk érett istállótrágyát, vagy komposztot. Gyümölcsfák körül is a korona alatti ásással egy menetben forgassuk be a komposztot.

Óvatosan

A legideálisabb, ha ásással nem keverjük az alsóbb és felsőbb talajrétegeket, ha nem muszáj, tehát a talajforgatással járó ásás elhagyható (kivéve gyökérzöldségeknél, melyeket a laza talaj érdekében bakháton is termeszthetünk).

A talajt ásóvillával szellőztethetjük is, ekkor nem keverednek a humuszban gazdagabb és szegényebb rétegek, de gondoskodjunk a tápanyag-utánpótlásról.

Ha ásunk, akkor így

Erről Megyeri Szabolcs kertészmérnök ír blogjában:

- Ne várjuk meg, míg fagyos lesz a föld, és azt se, ha annyira átázott, hogy a lábbelinkre és ásónkra ragad teljesen a talaj.
- Igyekezzünk minél mélyebbre ásni (kb. 15-25 cm), de ügyeljünk, hogy ne túl nagy darabokat forgassunk meg egyszerre.
- A rögöket ne egyengessük el, ez az időjárás „feladata” lesz, s tavasszal, veteményezés előtt, csak gereblyézzük át a talajt.
- Legyünk óvatosak, ha fák, cserjék közelében dolgozunk, ne sértsük meg gyökereiket az ásóval.
- Ne siessünk, inkább kevesebbet, de azt jól és kedvvel végezzük, mint sokat rosszul és túlhajtva magunkat!

Ne hagyd ki!