A tavasszal elvetett zöldségek java beérik a nyár közepére. A nyár második szakaszára és őszre vethetünk úgynevezett másodvetésre alkalmas zöldségeket. Melyek is ezek?
Összességében érdemes rövid tenyészidejű, a hőséget és az őszi hőcsökkenést elviselni bíró fajtákat választani. Figyelni kell a talajelőkészítésre, a tápanyagutánpótlásra, a megfelelő öntözésre, érdemes akár csepegtető rendszert is alkalmazni.
Répától cékláig
Az Agrárszektor cikkében ezeket ajánlja elvetni a kertbe.
Répa
Kedveli a mélyebben művelt, laza szerkezetű talajokat. Apró magvait sorba, vagy szórva is vethetjük és ügyeljünk arra, hogy megfelelő mennyiségű öntözésben részesüljön.
Káposzta és karalábé
Bár hosszú tenyészidejű növények, azonban a rövid ideig tartó fagyokat képesek átvészelni, így a késő őszi időszakban is megtalálhatóak lesznek kertjeinkben.
Cékla
Gumója rendkívül értékes, különösen a vitaminszegény őszi és téli időszakban. Július végi, augusztus eleji vetéssel is sikeresen termeszthető. Házikertben 30-35 centis sor- és 15-20 tőtávolságra célszerű vetni.
Burgonya
Érdemes előre csíráztatni a kisebb méretű gumókat, majd ezután elvetni. Ha rendszeresen öntözzük, hamar ki is kelnek.
Retek
Vannak július végén, augusztus elején vethetők őszi-téli fajták, amelyek lényegesen nagyobb gumót fejleszthetnek, mint tavaszi társaik. Tenyészidejük körülbelül 61-100 napra tehető.
Borsó
Nyár végén is friss, zsenge borsó teremhet kertünkben, hanem azért is, mert ez a növény nitrogénmegkötő, így tökéletes elővetemény. Kedveli a mélyrétegű, enyhén meszes, tápanyagdús félig kötött talajokat.
És még néhány tipp
Az Agroinform összeállításában még javasolt sárgarépából a rövid tenyészidejű karotta fajta. A most vetett sóska és spenót akár ősszel, vagy jól betakarva kora tavasszal, első zöldségként kerülhet az asztalra. A csemegekukorica is kiváló lehetőséget nyújt a másodvetésre, ahogyan a zöldbab is, főleg a zöldhüvelyű fajták. Az uborkák közül másodvetésként a legjobb a fürtös, berakó fajták választása.