Mi legyen az őszi avarral és a zöldhulladékkal? Aki azt tervezi, hogy elégeti a kertben, könnyen több százezer forintos bírsággal szembesülhet. Mi a jogi szabályozás?
Ha valaki saját kertjében vagy a telkén az összegyűjtött száraz növényeket el szeretné égetni, azt csak akkor teheti meg, ha az adott településnek van erről szóló önkormányzati rendelete. Tehát első körben a helyi önkormányzati hivatalban kell érdeklődni, megengedett-e, és ha esetleg igen, mikor lehet a szabályoknak megfelelően elégetni a faleveleket, kisebb ágakat - írja a HelloVidék.
Helyi szabályozás hiányában az avarégetés kérdésével kapcsolatban az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet 225. § (1) bekezdésében foglaltak az irányadóak, amely alapján mindenkor tilos az avar és kerti hulladék égetése.
Ilyen bírságot kaphatunk
Kétféle bírsággal is sújthatnak a hatósások. Az égetés miatt kiszabható természetvédelmi bírság mértéke 15.000 forinttól 300.000 forintig terjedhet. Ezen felül a helyi önkormányzatok is szabhatnak ki környezetvédelmi bírságot, amely mértéke önkormányzatonként változó, de jellemzően szintén magas összegű, egészen komoly 3 000 000 forintos összegig elmehet.
Mi a baj az avarégetéssel?
Az avarégetés jelentősen rontja a levegőminőséget: 100 kg avar égetése során annyi veszélyes anyag kerül a levegőbe, amennyi egy közepes méretű település egész légterét határérték felett beszennyezheti. Az esti égetés semmit sem javít ezen a helyzeten, sőt szélcsendes időben órákig megrekednek a szennyező anyagok a házak között, könnyen kitarthatnak reggelig, és persze a nyílászárók résein is jelentős mennyiségű füst tud a beltérbe jutni, arról nem is beszélve, hogy sokan szeretnének este is szellőztetni, kimenni.
Egy kupac avar 6 órás égetése egyenlő 250 busz 24 órás folyamatos közlekedésével.
Ezt vessük a kiskertben októberben
Októberben is érdemes gondoskodni a saját termesztésű zöldségekről, számos növény magját ilyenkor is el lehet vetni - írtuk a héten. Az őszi vetés célja, hogy a magok még a tél beállta előtt kikeljenek, míg a tél alá vetés lényege, hogy a magok a hidegben csírázzanak. Vethetünk spenótot, sóskát, fokhagymát, fejes- és madársalátát. A virágok közül például facéliát és tavaszi kankalint is.