Itt az új divat, az otthoni komposztálás
Photo by Eileen Kummer on Unsplash

Nem pusztán zöld hóbort az otthoni komposztálás

Csökkenti a hulladékmennyiséget és javítja a talaj termékenységét. Igazán környezetbarát, ráadásul “ingyen” juttatja plusz tápanyagokhoz a kertet. Az összetevők megfelelő kiválasztása és a helyes arányok fenntartása azonban kulcsfontosságú a hatékony komposztálási folyamat kialakításához. Összegyűjtöttük a legfontosabb tippeket.


Öt dologra érdemes koncentrálni a komposztálás során, hogy igazán hatékony és környezetbarát lebontási folyamat induljon be a kiskertünkben - az Agrárszektor cikkéből válogattunk.

Szén, nitrogén, levegő - a kulcselmek

1. Megfelelő alapanyagok kiválasztása: A komposztálásban jól működik a gyümölcsök, zöldségek maradéka, a tojáshéj, a kávézacc, a száraz kenyér, a falevelek, a fűnyesedék és nem mérgező gyomok is. Fontos, hogy toxikus anyagok és vegyszerekkel kezelt növények ne kerüljenek a mixbe!

2. Szén-nitrogén arány: Az optimális arány körülbelül 25:1, amit zöld (nitrogénben gazdag) és barna (szénben gazdag) anyagok kombinálásával érhetünk el. A zöld anyagok a bomlási folyamat gyorsaságát biztosítják, míg a barna anyagok megfelelő szerkezetet adnak a komposztnak.

3. Nedvesség és oxigén: A komposzt nedvességtartalmának 45-65%-nak kell lennie, hogy a mikroorganizmusok igazán hatékonyan dolgozzanak. A túl száraz vagy túl nedves halom lassítja a lebomlást. Rendszeres forgatással biztosíthatjuk a megfelelő oxigénellátást.

4. Szellőztetés és rétegezés: A komposztálás során rétegezni kell a zöld és barna anyagokat, figyelve a megfelelő szellőzésre. A rétegek közé földet kell helyezni.

5. Utóérlelés és használat: Friss komposzt már 3 hónap alatt keletkezik, de az érett, teljesen lebomlott komposzthoz akár 12 hónapnyi érlelésre is szükség lehet. Az érett komposzt sötét, morzsalékos szerkezetű, és kitűnően használható ültetéshez, talajjavításra.

A magaságyás az egyik komposztmennyország

A komposzt is kitűnően hasznosítható a magaságyásban. Ebben a cikkünkben gyűjtöttük össze a magaságyás kialakításának legfontosabb tudnivalóit.

A nehezen bomló anyagok kerülnek alulra, és ahogy haladunk egyre feljebb, úgy kerülnek rá a az egyre gyorsabban bomló rétegek. Az alsó rétegre tegyük a fák metszéséből megmaradt gallyakat, melyeket aprítsunk fel 5-10 cm-es darabokra. A következő rétegbe kerülhetnek a nyári szerves hulladékok, a növények szárai, szalma és széna. Utána jöhet a lekaszált fű, lehullott lomb. Aztán az istállótrágya, de az érett komposzt is tökéletes.

Ne hagyd ki!