Mediterrán növény, ám Magyarország klímájának megváltozásával kedvezőbbé válnak a feltételek a füge termesztésére idehaza. Télre azért fel kell készítenünk a növényt.
A téli hidegektől már akkor meg tudjuk védeni a fügét, amikor ültetjük. Fontos, hogy szélvédett, napos, lehetőleg déli fekvésű helyet kapjon a kertünkben. Amikor pedig eljön az ősz, és a füge levelei lehullanak, téliesítsük a fügét - írja az Agroinform.
Ehhez vegyük körbe a bokrokat kukoricaszárral vagy dróthálóval, és tegyünk az ágak közé szalmát, vagy száraz falevelet. Ezután pedig takarjuk be a fügefát szövettel, melyet a kertészeti boltokban tudunk beszerezni.
Ha a fügét konténerben neveljük, könnyebb helyzetben vagyunk, és persze a füge is, mert a tél bejövetele előtt védett helyre tudjuk vinni. Ha nincs helyünk, akkor természetesen takarással is meg tudjuk védeni, de ilyenkor nem árt, ha a konténert is betakarjuk, és védjük a talajtól való hidegektől is, így felhelyezzük például egy hungarocell dobozra.
Ősszel metsszük meg
A fügét ősszel metsszük meg, amikor már nincsenek rajta levelek. Ha másfél méteres magasságon metsszük meg, akkor könnyen kezelhető lesz, és a szüretelése is jóval egyszerűbbé válik. A metszés során, amennyiben meghagyunk néhány egyéves hajtást, úgy már tavasszal elkezd a füge gyümölcsöt hozni, így hosszabb lesz a szezonja.
Ezért együnk fügét
Korábban már írtunk a füge kedvező egészségügyi hatásairól. A füge remek emésztési zavarok esetén, de köptetőszerként is alkalmazzák, légúti panaszok enyhítésére.
Jelentős az A-, B1- és B2 vitamin tartalma, emellett antioxidánsokban is bővelkedik. Magas C-vitamin, kalcium, nátrium és vastartalma, továbbá frissen fogyasztva kálium- és magnéziumtartalma is jelentős. Ezen kívül található még benne pektin, rostanyagok, fehérjék és szerves savak.
A fügének nem csak a gyümölcse, a levele is nagyon hasznos, mivel a belőle készült tea segít kordában tartani a vérnyomást, kiváló övsömör, májcirózis, szemölcsök, magas vérnyomás, gyomorfekély, és különböző bőrbetegségek ellen is.