Egy újszerű elgondolás az evés és a kertészkedés örömét ötvözi a természet iránti érdeklődéssel. Így támaszhatjuk fel a nagyi kertjének emlékét akár a balkonunkon is!
A városi életben, ahol sokszor a hely és az idő is korlátozott, a snackkertek egyre népszerűbb alternatívát kínálnak azoknak, akik szeretnének kicsit visszatalálni a természethez, és élvezni a saját termesztésű finomságokat. A snackkert nemcsak a friss zöldségek és gyümölcsök élvezetét biztosítja, hanem egy kis nosztalgiát is hordoz, emlékeztetve minket a nagymama kertjére, ahol minden falat igazán ínycsiklandó volt - írja a Magyar Mezőgazdaság.
Trópusi és bogyós gyümölcsök, fák, dísznövények
A snackkertek egyik legnagyobb előnye, hogy kis helyen is könnyedén kialakíthatók, és bennük/általuk bárki élvezheti a természet közvetlen közelségét. Az alapvető bogyós gyümölcsök, mint a málna, ribizli, egres vagy szamóca mind-mind tökéletes választás a snackkertbe, hiszen ezek közvetlenül a növényről szedve a legfinomabbak. Az egzotikus bogyós gyümölcsök, mint a goji bogyó, a kivi vagy a fekete berkenye szintén izgalmas alternatívát kínálnak a hagyományos ízek mellé, de vethetünk olyan szuperélelmiszereket is, mint a tőzegáfonya.
A modern snackkertek kialakítása során a hangsúly a dísz- és a haszonnövények ötvözésére helyeződik. A bogyós gyümölcsök magaságyásokban, talajtakaróként vagy akár dézsákban is könnyen nevelhetők. A kisebb gyümölcsfák, mint az oszlopos vagy orsó koronájú fajták, szintén ideálisak az ilyen kiskertekbe.
Finom zöldségek és immunerősítő hatás
Egyes zöldségeket ráadásul már a kezdő kertészek is könnyedén termeszthetnek otthon, és az eredmény biztosan el fogja varázsolni őket. Ilyenek a rukkola, saláta, retek, cékla, borsó, bab, vöröshagyma, cukkini és paradicsom. Ezek a növények nemcsak gyorsan növekednek, hanem könnyen, kevés szakértelemmel a birtokunkban is gondozhatóak - akár egy kis balkonon vagy egy apró kertben - írtuk korábban.
A kertészkedés egyébként nem csak a fenti előnyökkel jár: finn tudósok nemrég bebizonyították, hogy nagy valószínűséggel már a városi beltéri növénygondozás is erősíti az immunrendszert.
Korábban bebizonyosodott, hogy a természetben található, mikrobákban gazdag anyagokkal való érintkezés növelheti az emberi mikrobiom – az emberi testben élő mikroorganizmusok – sokféleségét. Az Environment International folyóiratban megjelent új tanulmányban viszont a finn Helsinki Egyetem kutatói arra a következtetésre jutottak, hogy egy hónapnyi városi beltéri kertészkedés is elegendő ahhoz, hogy a résztvevők bőrbaktériumainak sokfélesége nőjön.
Öt baktériumtörzs diverzitása nőtt a beavatkozási csoportban résztvevők bőrén, míg a placebocsoportban nem figyeltek meg változást. Ezenkívül nőtt a gyulladáscsökkentő molekulák szintje is a korábbi mérésekhez képest.