Nem rág, de szívogat: afrikai kártevő pusztítja a paradicsomot
Fotó: Shutterstock

Nem rág, de szívogat: ez a kártevő pusztítja a paradicsomot

Furcsa kártevő pusztítja a paradicsomokat - panaszkodott egy kerttulajdonos a kereszkedek.hu portálnak. A rovarból látott zöld, fekete, illetve pöttyös mintázatút is. Az érési idő vége felé járva eléggé rondán néztek ki a termések, foltosak lettek, és a foltok környéke megkeményedett. Ha te is így jártál, bemutatjuk a "bűnöst".


Kiszel Péter okleveles kertészmérnök azonosította a kártevőt: ez a faj a zöld vándorpoloska vagy tudományos nevén Nezara viridula. Egyre sűrűbb az előfordulása, és ahol megjelenik, nem kíméli a növényeket. A zöld vándorpoloska Etiópiából származó faj. Gyorsuló szaporodása az egyre melegebb nyaraknak köszönhető.

A kifejlett rovar kb. 1 cm hosszú, színe élénkzöld. A pajzs tövén 3 apró fehér folt, tövi részén kétoldalt pedig egy-egy fekete pont található. A zöld vándorpoloska fejlődése során öt lárvastádium különíthető el. A lárvák életmódja a kifejlett egyedekhez hasonló, azonban megjelenésük eltérő. A lárvák színe a fejlődési stádium függvényében a zöldtől a feketéig változhat.

A vándorpoloska nem egy válogatós jószág, a paradicsomon például a hajtáskezdeménytől kezdve egészen a termésig mindenbe belekóstol. Rágásnyomot nem hagy maga után, de szívogatása következtében fakó foltok jelennek meg a termésen, levélen. A szívogatás mellett ürülékével és bűzével is szennyezi a terméseket, írja a szakportál.

Így védekezhetsz

Egy zárt agráros Facebook-csoportban egy kerttulajdonos osztotta meg tapasztalatait: tavaly észrevette, hogy amikor a szalmatakarásból kikelt néhány búzaszem, a poloskák elkezdték a kalászoló zöld gabonát szivogatni a paprika és a paradicsom helyett. Ezt követően mindenhova ültetett néhány szem búzát négyzetméterenként, és habár már csak szeptemberre kezdtek kalászt nevelni, ezekkel már az egész kertből össze tudta gyűjteni a poloskákat. Így az ősszel érő gyümölcseit alig érte kár.

A kerttulajdonos a biztonság kedvéért idén is kipróbálta a módszert, és még tavaly ősszel az egész kertjében elvetett néhány szem gabonát. Mikor kalászolni kezdtek, minden reggel gyorsan körbejárta a kertet és a kalászokon lévő poloskákat (a kalászokon még a zöldek is könnyen észrevehetőek) leszedte. Jelenleg nincs poloska a kertjében, pedig vegyszert nem használ.


A módszer hatékony a zöld vándorpoloskák, a márványos poloskák, valamint ezek lárvái ellen is. A lényeg csak az, hogy a kert egész területén legyen pár szál gabona és időnként vessük újra, mert csak a tejes érésben lévő szemek vonzzák a poloskákat. A gabonát igazábol az év bármely szakában el lehet vetni a kertben, de az agusztusban vetett növényeknek már nemigen lesz kalászuk.

Aki attól tartana, hogy kézzel kell összeszedegetni az állatokat a növényekről, az használjon kesztyűt, és a növények alá tartott ecetes, mosószeres vízbe 'rázza' bele a rovarokat. Komoly rázásra nincs szükség: a poloskáknak ugyanis szokásuk, hogy ha megrezzen a növény, azonnal lefelé dobják magukat.


Ne hagyd ki!