A kólásflakonok kupakjai gyakran a háztartási szemétben végzik. Ezzel a Coca-Cola is tisztában van, ezért megoldást kínál a problémára azzal, hogy a kupakokat a palackhoz erősíti, így nagyobb az esély rá, hogy azok is a szelektív hulladékgyűjtőbe kerülnek.
A Coke, a Coke Zero Sugar, a Diet Coke, a Fanta, a Sprite és a Dr Pepper palackjait 2024-re hasonlóképpen átalakítják, de az újítást egyelőre csak az Egyesült Királyságban vezetik be.
A mikroműanyag mindenhová elér
Ennek az apró változtatásnak reményeink szerint jelentős hatása lesz. Így, ha vásárlóink a szelektív hulladékgyűjtőbe teszik a palackot, ezután a kupak is odakerül
– mondta Jon Woods, a Coca-Cola brit ágának menedzsere.
A műanyaghulladék jelentős környezeti problémákat okoz, mert mikroműanyaggá bomlik le, és bekerül az óceánok vizébe, károsítva a tengeri élőlényeket. Emellett az élelmiszerben vagy a tüdőnkben is végezheti.
A Coca-Cola megítélését is ronthatják a hátrahagyott kupakot. Amikor a cég palackjai vagy kupakjai a tengerparton és a szemétgyűjtőkben felbukkannak, az emberek felismerik a brandhez tartozó termékeket.
A cégek nemcsak a megítélésük és a bolygó miatt kénytelenek törni a fejüket fenntartható megoldásokon. Az Európai Unió 2024 végére elvárja, hogy a kupakok bizonyos típusú műanyagpalackokra rá legyenek erősítve.
Édeskevés?
A Coca-Cola újítása beleillik a cég „Szemétmentes világ” (World Without Waste) elnevezésű törekvésébe, amelynek keretében 2030-ra szeretnék begyűjteni és újrahasznosítani az általuk gyártott műanyagpalackokat és üdítősdobozokat. Ugyancsak tervbe van véve, hogy 2030-ra palackjaikat és dobozaikat felerészben újrahasznosított anyagból gyártsák.
Van, aki édeskevésnek tartja az újítást.
„Akár odaerősítik a kupakot, akár nem,
a cég ugyanúgy évente milliárdszámra ontja az eldobható műanyagpalackokat,
amivel károsítja környezetünket, közösségünket és a klímát, valamint hatással van az egészségünkre” – mondta a CNN-nek az amerikai Greenpeace-től Graham Forbes.
A környezetvédők régóta mondják, hogy az egyszer használatos palackok újrahasznosítása helyett, ami tökéletlen megoldás,