Az Atomo Coffee nevű startup a kávébab nélküli kávé ötletével rukkolt elő, a kezdeményezésnek a tengerentúlon egyre több támogatója van. A cél az erdőirtások lassítása, megfékezése.
A Seattle-ből induló Atomo Coffee a boltokban még nem árulja ugyan a zöld, környezetbarát kávéalternatíváját, de számos támogató már így is befektetett az üzletbe, például a hírek szerint a vegán húspótlóiról híres Beyond Meat csaknem 20 milliárd forintnak megfelelő tőkével szállt be.
A termék elsődleges előnye a környezetbarát előállítás: az elkészült prototípus karbonlábnyoma a klasszikus kávéhoz képest mindössze 7%, ráadásul 94 százalékkal kevesebb ennek az újfajta terméknek a vízigénye az előállítása során.
De hogyan is készül ez az innováció? A kávéa molekuláris szerkezetét datolyamag felhasználásával építik fel, amit szőlőkivonatban és cikóriában áztatnak, majd teából kinyert koffeint tesznek hozzá.
Mivel károsítja a természetet a kávébab?
Andy Kleitsch, a startup alapítója és ügyvezetője szerint a hagyományos kávébabok termesztése
naponta tíz Central Park méretű erdő kivágásával jár.
Az erdőirtás pedig a fosszilis tüzelőanyagok elégetése után a második fő oka jelenleg az éghajlatváltozásnak. Az előrejelzések szerint 2050-re a jelenleg kávétermesztésre használt földterületek nagyjából fele a globális felmelegedés miatt termésképtelenné válik.
Hátráltató tényezők
Klasszikus kávébabok
Fotó. Tina Guina/Unsplash
A zöld átállás nagyon erős befolyásoló tényező sok fogyasztónál, a megszokás és az ár azonban még erősebb lehet, ami gátolhatja az újítás elterjedését: a hagyományosnál 33%-kal is drágább lehet az USA-ban a kávébabmentes verzió.
Hazánkban egyes felmérések szerint az ár és az élelmiszerek íze a legfőbb tényező a vásárlásoknál, így kicsi az esélye annak, hogy a kévábab nélküli kávé tömegeket hódítana meg. (Forrás: Agrárszektor)