Kávébabok és egy szív alakú habbal elkészített csésze kávé egy zsákon, ami egy fa felületen helyezkedik el
Fotó: Shutterstock

5 remek pótszer, amivel helyettesítheted a kávét

Bár a legtöbb ember számára a kávé megvonása felér egy kínzással, bizonyos helyzetekben elkerülhetetlen, hogy nélkülözzük kedvenc napindító italunbkat. Jó hír azonban, hogy remek helyettesítők léteznek, amelyekkel áthidalhatók a kávéelvonási tünetek.



Az életmentő kávéhelyettesítő-praktikákat egy többszörösen kitüntetett, több mint 20 éves tapasztalattal rendelkező dietetikus, Lauren Manaker osztotta meg a CNBC-vel. Manaker négy évvel ezelőtt egy autóbalesetben agyrázkódást szenvedett. A szűnni nem akaró fejfájások és az agyi köd mérséklése érdekében orvosa azt javasolta, hagyja el a koffeint, magyarul tartson szünetet a kávézásban. Ugyan a klinikai vizsgálatok korlátozottak, egyes kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a túl sok koffein irritálhatja az amúgy is érzékeny agyat, és lassíthatja a felépülést, különösen a sérülés utáni első hetekben. Manaker számára ezek az információk elegendő ösztönzésnek bizonyultak, hogy elhagyja a kávét, és más megoldásokazt keressen az energizálásra és az összpontosítás javítására.

Az alvás, a fizikai aktivitás és a szabadban töltött idő mellett az alábbi ételekben és italokban találta meg a tökéletes helyettesítőt:

Kurkumás latte

A dietetikus napindító kávéját egy tejes, gyömbéres, juharszirupos, kurkumás itallal váltotta fel. Mint mondta, a tej segít abban, hogy természetes fehérjével kezdd a napodat, míg a juharszirup egy kis édes ízt kölcsönöz a „koktélnak”, és ráadásként még gyulladáscsökkentő hatása is van.

A kurkumin - a kurkumában található vegyület – nagyszerű gyulladáscsökkentő és magas az antioxidáns tartalma is. Tanulmányok kimutatták, hogy segíthet a magas kortizolszint (más néven az elsődleges stresszhormon) leküzdésében és a mentális fáradtság csökkentésében.

Érdemes egy csipetnyi fekete borsot is belecsempészni az italba, hogy javítsuk a kurkumin felszívódását.

Víz

Köztudott, hogy a kiszáradás egyebek között lomhaságot, homályos gondolkodást és hirtelen hangulatingadozást okozhat. Éppen ezért rendkívül fontos a hidratálás. A víz fontos szerepet játszik az izmok energizálásában, ezáltal segít az energiaszint fenntartásában is.

A felnőttek napi vízigénye az aktivitási szinttől, a környezettől és egyéb tényezőktől függően változik, de érdemes minimum két litert magunkba dönteni az éltető folyadékból.

Kivi

A kivi (a gyümölcs, nem a madár) meglehetősen magas szerotonin szinttel rendelkezik. Ez egy olyan hormon, ami közvetlen összefüggésben áll az alvás szabályozásával. Egy 2011-es kutatás rámutatott, hogy két kivi elfogyasztása egy órával lefekvés előtt - minden este egy hónapon keresztül - növeli a teljes alvási időt és az alvás hatékonyságát.

A megfelelő alvás elengedhetetlen, hogy az ember energikus és éber legyen a nap folyamán, ezért a dietetikus azt javasolja, iktassuk be a kiviket az étrendünkbe.

Sovány marhahús

A vas segíti az oxigén szállítását az egész szervezetben. Ha vashiányos vagy, és az oxigén nem jut el oda, ahová kellene, nagyon fáradtnak érezheted magad. A sovány marhahús az egyik legjobb vasforrás. Érdemes hetente minimum két alkalommal fogyasztani.

Ha netán vegetáriánus vagy, vagy csak nem szereted a marhahúst, más, vasban gazdag ételekkel, így spenóttal, hüvelyesekkel, quinoával, brokkolival és tofuval is helyettesítheted.

Tészta

A szénhidrátok a szervezet fontos energiaforrásai.

A növényi alapú élelmiszerek, például a tészta, nagyszerű keményítőforrások, és különféle B-vitaminokat tartalmaznak, amelyek szintén növelik az energiaszintet. Érdemes azonban vigyázni, ugyanis túl sok tészta egyidejű elfogyasztása kontraproduktívan hathat, és álmosságot okozhat.


Ne feledd, mindenki másképp tolerálja a koffeint. Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság álláspontja szerint egy egészséges felnőtt naponta 400 milligramm koffeint nyugodtan bevihet a szervezetébe, ez nagyjából négy-öt csésze kávénak felel meg. De ha a túladagolás jeleit tapasztalod – alvási nehézségek, szapora szívverés–, érdemes csökkentened a mennyiséget.

Ne hagyd ki!