Remek hírünk van a kávékedvelőknek: a világ talán legtöbbet fogyasztott folyadékának sokkal több jó hatása van a szervezetünkre, mint rossz. Cikkünkben megvizsgáljuk, mit javasol a Harvard Medical School oktatója, Dr. Uma Naidoo táplálkozási pszichiáter, hogy a lehető legtöbbet hozzuk ki kávézási szokásainkból.
Előnyök, hátrányok
Tekintve, hogy mekkora népszerűségnek örvend, az elmúlt években szinte megszámlálhatatlanul sok kutatást végeztek a kávé egészségügyi hatásairól. Talán az egyik legfontosabb megállapítást egy 2017-es tanulmánynak köszönhetjük. Kutatók 10 éven keresztül vizsgáltak 676 idős férfit, hogy kiderítsék, hogyan hat memóriájukra, szellemi frissességükre a kávé.
Megállapították, hogy azoknak a férfiaknak, akik rendszeresen fogyasztottak kávét, kimutathatóan lassúbb volt a kognitív hanyatlásuk, mint a kávét nélkülöző társaiknak. A legjobb eredményeket azoknál az embereknél figyelték meg, akik naponta három csésze kávét fogyasztottak, sem többet, sem kevesebbet.
Szakterületéből kifolyólag Dr. Uma Naidoo elsősorban a kávé és a pszichológiai egészségünk közötti pozitív kapcsolatot kutatja.
A szakember felsorolt néhány kulcsfontosságú folyamatot, amellyel a kávé támogatja az agyat:
- A koffein növeli a szerotonin és az acetilkolin szintjét, amelyek stimulálhatják az agyat és segíthetnek stabilizálni a vér-agy gátat.
- A kávéban található polifenol mikrotápanyagok megakadályozhatják a szabad gyökök által okozott szövetkárosodást, valamint az agyi érelzáródást.
- A kávébabban magas koncentrációban van jelen a trigonellin, amely képes aktiválni az antioxidánsokat, ezáltal védi az agyi ereket.
Fontos azonban megjegyezni, hogy nem minden összetevő hasznos, amely a kávéban található. A szűretlen kávé például diterpéneknek nevezett természetes olajokat tartalmaz, amelyek növelik az LDL-koleszterinszintet, ami potenciálisan az agyi érfalak megvastagodását és megkeményedését eredményezheti.
A jó kávé titka
Dr. Naidoo kifejtette, kutatásai során azt találta, hogy a kávénak összességében több jó hatása van, ha mértékkel fogyasztjuk. A napi bevitelt tekintve 2-4 csésze, vagy maximum 400 milligramm koffein ajánlott. Továbbá a sötét pörkölésű, frissen őrölt kávébab fogyasztása csökkentheti a nem kívánt vegyszerek mennyiségét az italban.
A szakember az alábbi praktikákat javasolja, hogy maximalizáljuk a kávé agyműködést serkentő hatásait:
1.Önismeret
A kávé nem mindenkinél működik, és káros hatásai is lehetnek, különösen, ha túl sokat fogyasztják.
Annak meghatározásához, hogy mennyi koffeint fogyassz egy nap alatt, tanulmányozd a saját szervezetedet. Ez azt jelenti, hogy ismerd ki, milyen érzéseket, hatásokat keltenek benned bizonyos ételek és italok, majd ennek megfelelően fogyaszd őket.
Ha egy jó kávé után nem érzed jól magad, az valószínűleg azt jelenti, esetedben érdemes elkerülni a fogyasztását.
2.Reggeli rutin
Egy kávéval felturbózott reggeli rutin kialakítása javítja az agy „edzettségét”, illetve egyfajta céltudatosság-érzetet kölcsönöz az embernek. Dr. Naidoo például minden napját egy aranyszínű, eszpresszóval megspékelt kurkumás lattéval indítja.
Ezt a receptet nagymamájával fejlesztette ki, így a kávézás nemcsak a hangulatát javítja, hanem egyfajta kötődés-érzetet is kelt benne. Találj egy hasonlóan aktivizáló, feltöltő módot arra, hogy a kávét a reggeled részévé tedd.
3.Napindítás ottho
Azzal, hogy otthon készíted el a kávédat, nemcsak pénzt spórolsz, de lehetőséged nyílik arra is, hogy egészséges összetevőket használj, és elkerüld a feldolgozott alapanyagokat, amelyek gyulladást okozhatnak a belekben és az agyban.
A szakember egy saját receptet is megosztott:
Ahelyett, hogy egy cukros mokkás lattét vásárolnál egy kávézóban, elkészítheted az egyik kedvenc házi kávéitalomat: keverd össze a kávédat az antioxidánsokban gazdag tiszta kakaóval és egy adag cukrozatlan kókusztejjel, így egészséges zsírokhoz is hozzá jutsz, majd fűszerezd meg egy csipet fahéjjal a kognitív funkciók fokozásához, végül, csak az íze kedvéért, adj hozzá egy csepp vaníliát.
Mindenkinek jó kávézást kívánunk!