Weboldal segít megállapítani, mekkora környezeti terheléssel jár egy vállalkozás
Fotó: Shutterstock

Percek alatt kiderül, mennyire terheli a környezetet a céged

A Mastercard és az Opten közös projektje az a weboldal, amellyel percek alatt ki lehet deríteni, nagyjából mennyire terheli a környezetet egy-egy vállalkozás. A kalkulált érték alapján egy oklevélként használható tanúsítványt is létrehoz a felület.


Céges környezeti terhelést kalkulál egy weboldal

Növekszik a karbonlábnyom mérésének a jelentősége az üzleti életben. Ez leginkább az EU jogszabályi változásaival, valamint a piaci elvárásokkal magyarázható. Mindezek egyre nagyobb átláthatóságot és környezettudatosságot követelnek a vállalatoktól.

Ezzel összefüggésben az Opten és a Mastercard közösen hozta létre a doyourcarbon.hu weboldalt. A portálon a vállalatok meglehetősen gyorsan és egyszerűen, akár három perc alatt kiszámíthatják saját karbonlábnyomukat.

Az oldal open-banking technológiát és a Mastercard nemzetközileg auditált karbonlábnyom-kalkulátorát használja. Az eljárás a nyilvánosan elérhető cégadatok alapján becsüli meg a kibocsátott szén-dioxid mennyiségét. A felhasználók egy tanúsítvány formájában kapják meg az eredményt.

A Zöld Pálya szerint a megoldás a kis- és középvállalkozásoknak (KKV-k) lehet igazán előnyös, hiszen sokszor korlátozottak a forrásaik a bonyolult és költséges fenntarthatósági auditokhoz.

Belefulladunk a műanyag szemétbe? Ez lehet a kiút

Ha a környezetvédelemnél járunk: arról is írunk a napokban, hogy a Kaliforniai Egyetem, valamint az Algenesis anyagtudományi cég kutatócsoportja újszerű megközelítést alkalmazott a mikroműanyagok elleni küzdelemben. Növényi alapú műanyagot fejlesztettek ki.

Az biopolimer a TPU-FC1 nevet kapta. Az anyag különlegessége, hogy 200 nap alatt 97 százalékban lebomlik. Főként algákból készül, így fenntartható alternatívája is lehet a kőolajalapú műanyagoknak.

A környezetvédők és a tudományos kutatások is régóta figyelmeztetnek a műanyaghulladékok okozta problémákra. Az elmúlt években jelentősen megugrott az ilyen műanyagok mennyisége a tengerekben és az óceánokban. Egyes területeken a vízben lévő mikroműanyag-darabkák köbméterenkénti száma 18-szorosára nőtt a korábbi évek értékéhez képest.

Az új biopolimer megalkotói elismerték, sok munka áll előttük ezen a területen, de az eddig elért eredményeik biztatók, hiszen az algákból készült polimer reményt ad a műanyagszennyezés csökkentésére.

Ne hagyd ki!