Az elsősorban algából készülő anyag alternatívája lehet a kőolajalapú műanyagoknak
Fotó: Shutterstock

Belefulladunk a műanyag szemétbe? Ez lehet a kiút

Növényi alapanyagokból állítottak elő 200 nap alatt 97 százalékban lebomló műanyagot kutatók. Az elsősorban algából készülő anyag alternatívája lehet a kőolajalapú műanyagoknak. Azonban sok munka áll a kutatók előtt ezen a területen.


Algából alkottak polimert

A Kaliforniai Egyetem, valamint az Algenesis anyagtudományi cég kutatócsoportja újszerű megközelítést alkalmazott a mikroműanyagok elleni küzdelemben: növényi alapú műanyagot fejlesztettek ki.

Az biopolimer a TPU-FC1 nevet kapta. Az anyag különlegessége, hogy 200 nap alatt 97 százalékban lebomlik. Főként algákból készül, így fenntartható alternatívája is lehet a kőolajalapú műanyagoknak.

Az Agroinform megjegyzi, a környezetvédők és a tudományos kutatások is régóta figyelmeztetnek a műanyaghulladékok okozta problémákra. Az elmúlt években jelentősen megugrott az ilyen műanyagok mennyisége a tengerekben és az óceánokban. Egyes területeken a vízben lévő mikroműanyag-darabkák köbméterenkénti száma 18-szorosára nőtt a korábbi évek értékéhez képest.

Az új biopolimer megalkotói elismerték, sok munka áll előttük ezen a területen, de az eddig elért eredményeik biztatók, hiszen az algákból készült polimer reményt ad a műanyagszennyezés csökkentésére.

Nem fenntartható a jelenlegi ruhaipar

Egyébként olyan márkák olcsó, poliészter ruhái árasztják el a világ hulladéklerakóit, mint a Primark, a Boohoo és a Shein.

Ezen vállalatok termékei igen népszerűek, hiszen a kőolajból származó, sokoldalúan felhasználható műanyag alapanyagaik sokkal olcsóbbnak tűnnek, mint a fenntartható alternatíváik.

Azonban ez csak látszólagos. Ha a teljes életciklusukat nézzük, tízszer költségesebbek lehetnek a környezetre gyakorolt káros hatásaik miatt - írja a Reuters.

Emiatt az Európai Unió egy olyan szabályozáson dolgozik, amely alapján a divatcégek vagy több elhasznált ruhát gyűjtenek vissza, vagy díjat fizetnek a hulladékkezelésért. Az EU részben ezzel akarja elérni, hogy a kidobott ruhaneműk 85 százaléka ne a hulladéklerakókban végezze.

Ahhoz, hogy a rendszer működjön, a vállalatok pénzügyi hozzájárulásának elég magasnak kell lennie a túltermelés megakadályozásához. Persze ezek a költségnövekmények visszaköszönhetnek a ruhák árcéduláján is.

Ne hagyd ki!