Napelempark és szélerőmű
Fotó: Shutterstock

Egyre több energiára van szükségünk - De jó hírünk is van!

Bár minden bizonnyal olyan mértékben fokozódik a globális áramfogyasztás a következő évben, amilyenre rég nem volt példa, a megújuló energiaforrások jelentősége is egyre nő, így hamarosan megkezdődhet a szektor szén-dioxid-kibocsátásának mérséklődése, írja a G7.


4 százalékkal emelkedhet 2024-ben és 2025-ben a globális áramfogyasztás, ehhez hasonló ütemű növekedést pedig 2007 óta nem figyelt meg a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA). Ez idén még a szén-dioxid-kibocsátás fél százalékos növekedésével párosul, a következő évben viszont már 0,7 százalékos csökkenés várható.

A változás annak is köszönhető, hogy várhatóan mérséklődik a szénerőművek áramtermelése. Bár 2023-ban világszinten még a villamos energia több mint egyharmadát állítottuk elő ezzel a módszerrel, a példátlan ütemben épülő nap- és szélerőműveknek köszönhetően ez a tendencia megfordulni látszik.

Egyértelmű, hogy a napenergia-szektor bővül a leggyorsabban. Az így generált áram mennyisége 2023-ban közel negyedével nőtt, és az IEA becslése szerint ennél is komolyabb, 33 százalékos éves növekedés várható a közeljövőben. 2025-ben így a globális termelés a történelem során először meghaladhatja a széntüzelés útján előállított villamos energia mértékét.

Jelenleg egyébként 33 olyan ország létezik, ahol az áram legalább tizedét naperőművek termelik. Ezek közé tartozik Magyarország is: nálunk 18 százalék ez az arány, ennél magasabb értéket pedig csak Görögországban (19%) és Chilében (20%) mértek.


Ne hagyd ki!