A szerződésekre és számlákra, valamint a számlán szereplő összegek nagyságára és arányára is oda kell figyelni, hogy ne bukjunk a felújításon.
Legyenek rendben a papírok!
A 2021. januárjától igénybe vehető lakásfelújítási támogatás keretében a 25 év alatti gyermeket nevelők újíthatnak fel ingatlant úgy, hogy az állam a felújítási költségek 50 százalékáig, de legfeljebb 3 millió forintig támogatja a renoválást. Ahhoz, hogy megkapjuk a támogatást, nemcsak a támogatáshoz szükséges előzetes feltételeknek kell megfelelnünk, hanem a felújítás lebonyolításához szükséges dokumentációnak is rendben kell lennie, amelyet a Magyar Államkincstárhoz kell benyújtani – figyelmeztet közleményében a Bank360 portál.
Hol bukhatunk?
Fontos, hogy a szükséges dokumentumok, mint például a számlák és vállalkozói szerződések beszerzése során alaposan és gondosan járjunk el. Az egyik legnagyobb buktatója lehet a felújítási projektnek ugyanis, ha nem a támogatás előírásainak megfelelően számoljuk el az anyagköltséget és a munkadíjat. A támogatás folyósításának feltétele ugyanis, hogy szigorúan 50-50 százalékban számolhatók el ezek a tételek, ha pedig az egyik tétel kisebb összegű, az alapján kalkulálja a támogatást a Magyar Államkincstár.
Kimaxolhatjuk a támogatást
Ha a maximális összeget, 3 millió forintot szeretnénk felvenni, egy egyszerű szabályt mindenképpen követni kell: legalább 6 millió forint legyen a felújítás teljes költsége és a munkadíj és az anyagköltség is érje el legalább a 1,5-1,5 millió forintot. Ha megfelelünk az egyéb szabályoknak, akkor 3 millió forint lesz a folyósítható állami támogatás. Amennyiben viszont a 6 milliós felújítás anyagköltsége vagy munkadíja külön-külön nem éri el a másfél millió forintot, akkor biztosan nem kaphatjuk meg a maximális állami támogatást. Ebben az esetben, a 1,5 millió forint alatti részösszeget kell venni, és azt kell megduplázni.
Mire kell még figyelni a számlánál?
Természetesen a díj nagysága csak egy tényező. A számla befogadhatósága más feltételeken is múlik, melyek közül fontos észben tartani, hogy:
- csak 2021. január 1. után kiállított számlát adhatunk le,
- nem mindegy, hogy milyen vállalkozó állítja ki a számlát! A vállalkozó nem lehet közeli hozzátartozó, de a felújítást végző gazdasági társaságban sem lehet tag, tulajdonos vagy alkalmazott sem az igénylő, sem közeli hozzátartozója,
- külföldi számla sem fogadható el, csak ha a vállalkozó rendelkezik magyar adószámmal,
- 5 százalékos áfát tartalmazó számla nem fogadható el,
- olyan számla sem fogadható el, amelyet CSOK kapcsán már felhasználtunk.