Önjavításra képes fémet hoztak létre amerikai kutatók. Amennyiben egy ilyen anyagból készült tárgy megreped vagy megtörik, képes „meggyógyítani” magát, vagyis ismét folyamatossá tenni a struktúráját.
Önjavító fémet fejlesztettek ki amerikaiak
Korábban leginkább a Terminátor filmekben láthattunk önjavító fémes anyagot. Azonban amerikai tudósok jelentették be a napokban, sikerült olyan fémet alkotniuk, amely képes „begyógyítani” egyes repedéseit, töréseit.
Azonban egyelőre nem kell tartanunk attól, hogy T-1000-es robotmodellek (az Arnold Schwarzenegger által alakított T-800-as riválisai több filmben) fogják ellepni a világot. Ugyanis az önjavítási folyamat egyelőre csak bizonyos speciális réz- és platinaalapú anyagoknál működik nanomértékben. Ezek az anyagok a kísérletek alkalmával 40 perc alatt voltak képesek regenerálni magukat (azaz a repedéseiket összehúzni) a „hideghegesztés” néven ismert folyamat által.
A PCFórum megjegyzi, egyelőre kérdéses, hogy a technológia kiterjeszthető-e nagyobb méretekre. Azonban már most hasznos lehet például a repülőgép- és az autóiparban, hiszen nagyon jól jön, ha a járműveknél használatos fémek képesek maguk megszűntetni a mikrorepedéseiket.
Tűzálló anyagot fejlesztettek ki gombából
Nem az önjavító fém az egyetlen új anyag, mely megalkotását a napokban jelentették be: egyszerre környezetbarát és tűzálló anyagot fejlesztett ki a RMIT Egyetem. A kutatók gombák gyökérszerű hálózatából (azaz micéliumából, ami jellemzően a gombatermesztés mellékterméke) hoztak létre egyfajta micéliumlemezeket. Így egy olyan biológiai alapokon nyugvó védőbevonatot sikerült megalkotniuk, ami épületekbe építve meggátolhatja az esetleges tüzek gyors terjedését.
Az a nagyszerű a micéliumban, hogy egy hővédő szénréteget alkot, ha tűz vagy hősugárzás éri. Minél hosszabban és magasabb hőmérsékleten éri a magas hőmérséklet, amit a micélium még túlél, annál jobban alkalmazható tűzálló anyagként
- idéztük Everson Kandare egyetemi docenst.
Az anyag nagy előnye az is, hogy megújuló, szerves anyagokból származik. Emiatt akkor sem káros a környezetre, ha végül mégis elég, hiszen az égésével vizet és szén-dioxidot termel.
Erdei gombából készült anyagok válthatnak ki műanyagokat
Úgy tűnik, egyre bővülnek a gombák felhasználhatósági területei. Napjaink egyik nagy kérdése az is, mi legyen a műanyagokkal. Az abból készült tárgyak nagyon lassan bomlanak le és szennyezik a környezetet. Kutatók szerint a probléma megoldásához hozzájárulhat a hazánkban is igen elterjedt Fomes fomentarius nevű gombafaj, azaz a bükkfatapló. A belőle készült anyagok több területen kiválthatják a műanyagot.
A műanyagokból hulladékhegyek képződhetnek, melyek a környezetre káros hatással vannak. Azonban a gombából készülő anyagok biológiailag hamar lebomlanak, és egyébként is újrahasznosíthatók. A bükkfatapló különösen alkalmas a feladatra, hiszen különféle tulajdonságú anyagok hozhatók belőle létre: például puha, szivacsos, kemény és fás.
Azonban nem várható, hogy a bükkfatapló egy csapásra megoldja a műanyagproblémát. Azért sem, mert a betakarítása az erdőkből túl nagy kárt tenne a környezetben. Valamint érdemes lenne módosítani a gomba genomját, hogy az előnyös tulajdonságai hangsúlyosabbak legyenek. Továbbá tartósabbá kellene tenni a belőle készült anyagokat.