Zsiráf.

Állati ürülék segítheti a cukorbetegség elleni harcot

Egy brit kutatócsoport szokatlan módszerrel teszteli a vírusok baktériumölő hatásait: egészen konkrétan különböző egzotikus állatok székletét vizsgálgatják.


A meglehetősen gusztustalannak hangzó ötletet egy fágterápiákat vizsgáló kutató, Graham Stafford vadasparki látogatása inspirálta, a férfi a hétvégi családi programja során engedélyt kért a gondozóktól arra, hogy megvizsgálja közel 500 állat 60 féle ürülékét – írja a Live Science-re hivatkozva a Qubit.

Ennek az volt az oka, hogy a tudós különböző új vírusok felfedezése miatt akarta szemügyre venni az élőlények székletét.

Na de mi is az a fágterápia? Az eljárás célja lényegében az, hogy a baktériumokat nem gyógyszerekkel, hanem különböző – baktériumokra veszélyes–vírusokkal, másnéven fágokkal kezelik, amelyek a baktériumsejt felnyitása után eliminálják a kórokozót.

Ez az eljárás meglehetősen újnak mondható, azonban a tudomány jelenlegi állása szerint csupán a baktériumok igen kis részénél alkalmazható – ez azonban előnyt is jelenthet, ugyanis nem alakul ki gyógyszerrezisztencia, mint például az antibiotikumok esetében.

Külön érdekesség, hogy az elmúlt időszakban az emberi szájüregtől kezdve csirkék és tehenek váladékaiból is izoláltak különböző fágokat.

Stafford és csapata a jelek szerint a vírusok sokszínűsége miatt jutott arra az elhatározásra, hogy a vadasparkból igényelt zsiráf-, maki-, és binturongürülékekből próbál hatékony fágokat kinyerni.

A kutatók a vírusok segítségével például diabéteszben szenvedők számára szeretnének gyógyszerkészítményeket kifejleszteni, ugyanis véleményük szerint ezzel a megoldással biztosíthatnák, hogy a betegeknél ne alakuljanak ki gyulladások vagy lábfertőzések.

De mégis mi lesz a higiéniával? A kutatók biztosítottak mindenkit, hogy a végleges készítményeknek már semmi közük nincs az ürülékekhez, ugyanis a kenőcsöket és a gyógyszereket már az aprólékosan kinyert és elkülönített vírusok felhasználásával készítik el.

Ne hagyd ki!