Jobban, mint gondolnád
Fotó: Shutterstock

Így szerepelnek a robotok a „nem vagyok robot” teszteken

Eredetileg rosszindulatú botok ellen fejlesztették ki a CAPTCHA, azaz „nem vagyok robot” teszteket. Azonban mára fordult a kocka: számos program az embernél is hatékonyabban bizonyítja, hogy élő személy.


Többé nem elég hatékonyak a CAPTCHA-tesztek

A CAPTCHA-teszteket (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart; azaz Teljesen automatizált, nyilvános Turing-teszt a számítógépek és az emberek megkülönböztetésére - a szerk.) azért fejlesztették ki, hogy az interneten az emberi felhasználókat próbálják megkülönböztetni a kártékony botoktól. Ezekben elsősorban mozaikokra tört képeken kell kiválasztani azokat a részeket, melyek megfelelnek a gép által meghatározottaknak. Ha ez sikerül, a felhasználó megkapja a „nem robot” titulust.

Azonban úgy tűnik, fejlesztésre szorulnak ezek a tesztek. Az Irvine-i Kaliforniai Egyetem kutatói ugyanis bebizonyították, manapság egyes botok az embereknél is jobban teljesítenek ezeken a próbákon.

A kutatók a New Scientistben publikált tanulmánya szerint a világ 200 legnépszerűbb weboldala közöl 120 használ hasonló tesztet. Hasonlók kitöltéséhez 1400 különböző korú, nemű, lakóhelyű és iskolai végzettségű embert toboroztak a tudósok. Nekik fejenként tíz CAPTCHA-tesztet kellett megoldaniuk. Ezeket később botokkal is megcsináltatták.

Az említett teszteket az emberek jellemzően 9-15 másodperc alatt oldották meg 50-84 százalékos pontossággal. Ezzel szemben a robotok 1 másodpercig dolgozta rajtuk 99,8 százalékos eredménnyel.

Emiatt Andrew Searles, a kísérletet végző csapat egyik tagja úgy véli, a vállalatoknak inkább intelligens algoritmusokat kellene használniuk a botinterakciók azonosítására és kiszűrésére a CAPTCHA-megoldások helyett – írja a Leet.

Új szolgáltatással jelentkezett a LinkedIN

Egyébként a prémium fiókkal rendelkező álláskeresőknek lehet nagy segítség a LinkedIN új fejlesztése. Olyan generatív MI-támogatott chatbotot indít a portál, amely például személyre szabott tanácsot adhat a felhasználóknak arról, mely nyitott pozíciókra felelhetnek meg, valamint hogyan alakíthatják át a profiljukat, hogy kitűnjenek a regisztrált munkakeresők közül. Az új algoritmus az OpenAI megoldásaira épül.

A chatbot a gyakorlatban úgy működik, hogy a felhasználók miután megnyitották a csevegőablakot, kérdéseket tehetnek fel írásban például az adott álláshirdetéssel, a munkakörrel, a céggel vagy a juttatásokkal kapcsolatosan. De arra is rákérdezhetnek, megfelelnek-e ahhoz a szerepkörhöz a profiljuk alapján. A felhasználók maguk is megfogalmazhatják a kérdéseket, vagy választhatnak az előre megírtakból. Sőt, az MI-asszisztens karriertanácsokat is nyújthat a portál hírfolyamában megosztott tartalmak alapján.

Azonban a chatbot egyelőre béta-üzemmódban érhető el. Viszont így is segíthet felgyorsítani az álláskeresést.


Ne hagyd ki!