Mutatjuk, mi lehet a helyes eljárás
Fotó: Shutterstock

Kikapcsoljuk a számítógépet, vagy jobb az alvó állapot?

Több tényező befolyásolja, hogy az aktuális munkánk végeztével kikapcsolni jobb a számítógépet vagy alvó állapotba állítani. Mutatjuk, mi alapján dönthetünk a két lehetőség között!


Alvó állapotba tegyük, vagy kikapcsoljuk a számítógépet a munkánk végeztével?

A számítógépek kikapcsolása vagy alvó állapotba helyezése közötti döntés a felhasználó szokásaitól és igényeitől is függ. Kikapcsolásnál a gép minden háttérfolyamatot leállít és nem fogyaszt áramot. Ez lehetőséget ad a rendszer és az illesztőprogramok teljes újraindítására is. Ezzel szemben az alvó állapotban a számítógép minimális energiával működik, megőrizve az aktuális állapotot és a memóriában lévő adatokat, így például gyorsabb a "felébredése".

Manapság jellemzően nem állják meg a helyüket az olyan nézetek, melyek szerint az alvó üzemmód károsíthatja a gépet, vagy a teljes leállítás okoz több kárt. Az optimális eljárás attól is függ, hogyan használják a gépet. Ha például a számítógépre napokig nincs szükség, érdemes lehet teljesen kikapcsolni. Azonban napi rendszeres használatnál kényelmesebb az alvó mód.

Azonban a Leet megjegyzi, számos szakértő ajánlása az, hogy a nap végén jobb teljesen kikapcsolni a gépet. Ez lehetőséget ad a szoftveres hibák javítására és a rendszer frissítésére. Ez különösen akkor hasznos, ha furcsa problémákat tapasztal a felhasználó a számítógép használatakor. Emellett a teljes kikapcsolás extra biztonságot nyújthat egy váratlan áramkimaradáskor. Igaz, a legtöbb modern gép rendelkezik áramszünet elleni védelemmel.

Tényleg baj, ha állandóan be van dugva a laptop a konnektorba?

Egyébéként kifejezetten káros lehet a régebbi laptopok állandó töltése. Az akkumulátorok túltölthetik magukat, ami miatt a kapacitásuk és az élettartamuk is gyorsan csökkenhet. Azonban az újabb modelleknél kisebb problémát jelenthet, ha folyamatosan a konnektorba vannak dugva.

A firmware vagy az operációs rendszer is megvédheti a túltöltéstől az aksikat az újabb készülékekben. Sőt, az utóbbi sokszor a felhasználási szokásokat figyelembe véve segíti a töltést. Például a MacOS a tanulási fázis után csak akkor engedi 80 fölé tölteni az akkut, ha úgy ítéli meg, a tulajdonosának tényleg szüksége lesz a teljes kapacitásra. Persze ez manuálisan felülírható.

Azonban így is felmerülhetnek problémák az újabb készülékek rendszeres töltése miatt. Például valós veszélyt jelenthet a túl nagy feszültség vagy a túlmelegedés. Emiatt továbbra is érdemes naponta kihúzni a kábelt az áramforrásból.

Ne hagyd ki!