Az eddig is ismert volt, hogy hosszabb távon nem tesz jót a szemünknek, ha túl sok időt töltünk a képernyők előtt. A közelmúltban az is kiderült, hogy ebből a "szempontból" melyik készülékek a legártalmasabbak.
Így ronthatják a szemünk a képernyők
A BMC Ophthalmology-ban megjelent kutatás szerint egy okostelefon apróbb képernyőjének huzamosabb idejű bámulása rosszabb hatással lehet a szemre, mint például egy számítógép, vagy egy televízió képernyője.
Erre egy olyan kísérlet világított rá a közelmúltban, amelyben egészséges szemű embereknek több héten át minden nap egy órán keresztül YouTube-videókat kellett nézniük. Ehhez egy 6,1 hüvelykes iPhone XR-t és egy 9,7 hüvelykes iPadet kaptak. A SlashGear szerint egyértelműen kimutatták, hogy minél kisebb volt a kijelző, annál nagyobb volt a szemekre gyakorolt káros hatása.
Emellett korábbi kutatások is hasonló eredményeket hoztak. Például a thaiföldi Walailak Egyetem szakértőinek vizsgálata alapján a nagy képernyők, például számítógépek előtt töltött több mint kétórás munkaidő is súlyosan megerőltető a szemeknek - írja a 24.
Érkeznek a VR-szemüvegek is
Egyébként egy újabb virtuális kijelző is megjelent a piacon, a VR szemüveg, bár annak a szemre gyakorolt hatásáról egyelőre keveset tudni. Például az Apple vezérigazgatója, Tim Cook is bejelentette az Apple WWDC fejlesztői konferencián a közelmúltban, hogy érkezik az Apple Vision Pro kevert valósággal dolgozó szemüveg. Egyik különlegessége, hogy a hagyományos virtuális valóság szemüvegekkel ellentétben nem takarja el a szemet, hanem át lehet rajta látni, így olvasztja egybe a felhasználója szeme előtt a fizikai és a virtuális valóságot.
Az Apple Vision Pro elénk vetített rendszerében a nézésünkkel, az ujjmozdulatainkkal és a hangunkkal is operálhatunk. Például, ha ránézünk egy ikonra, a rendszer ki fogja azt emeli. Ha magunk előtt tartjuk az ujjunkat, akkor „rá is nyomhatunk”, akárcsak az okosmobilok kijelzőjén levő ikonokra. A szövegbevitelhez pedig (például egy e-mail megírásánál) a hangunk a legkényelmesebb beviteli eszköz.
A tervező szerint az Vision Pro szemüveggel dokumentumokat vetíthetünk magunk elé, dolgozhatunk rajtuk, videochatelhetünk, böngészhetünk a neten, fotókat és filmek nézhetünk, vagy akár e-mailezhetünk is. A két OLED kijelzője pedig jobb és részletgazdagabb látványt nyújt, mint két 4K-s tévé. Emellett a szemüveg képes besötétíteni a szemünk előtt lévő üveget azért, hogy a virtuális világ valóságosabbnak hasson.
A technológiai hátterét az Apple M2 chipje mellett a szemüveghez fejlesztett R1 chip adja 12 milliszekundumos válaszidővel. Ha áramforráshoz csatlakoztatjuk a szemüveget, szinte bármennyi ideig működtethető. Viszont az akkuról kétórás üzemidőre képes.