Az emberi bőrön gyakran előforduló baktérium segítségével kísérleteztek ki egy új szúnyogriasztót a kutatók. Az eredmény egy olyan készítmény, amely akár egy héten át is elriaszthatja a vérszívókat. A kulcs a bőrön a tejsav termelődésének csökkentése.
A HVG azt írja, a nőstény szúnyogok számos tényező mentén „választják ki” azt, akiből végül vért szívnak. Ezek közé sorolható a testhőmérséklet, a bőrön lévő mikrobák által kibocsátott szagok, vagy éppen a szén-dioxid is. Ez azonban egy kétélű fegyver: akár a szúnyogok távol tartására is be lehet vetni, mondjuk a nekik nem tetsző illatanyagok létrehozásával.
Csökkentették a tejsav-termelődést
Egy, a bőrbaktériumok által kibocsátott vegyület, a tejsav – az, ami rendkívül vonzza a vérszívókat, és itt vizsgálódtak a tudósok is. Mint felfedezték: ha sikerül elérni, hogy kevesebbet termeljen a bőr a nevezett tejsavból, az azt eredményezné, hogy az adott illető kevésbé lenne vonzó a szúnyogok számára.
Hogy csökkentsék a tejsav termelését, a kutatók genetikailag módosították a Staphylococcus epidermidis és a Corynebacterium amycolatum baktériumokat. Amikor egereken tesztelték a módosított baktériumokat, úgy találták, hogy akár 11 napon át is 64,4 százalékkal jobban kerülték a szúnyogok az állatokat - áll a PLOS Nexus folyóiratban megjelent tanulmányban.
Egyelőre még nem ismert, hogy mikor és milyen formában lehet majd alkalmazni ezt a fejlesztést.
Segít a zebracsíkos festés?
A haszonállatok is szenvednek a vérszívó rovaroktól. Beszámoltunk arról, zebracsíkosra festik a szarvasmarháikat japán állattenyésztők. Így tartják azoktól távol a rovarokat. Az SCMP szerint a japán gazdák korábban vegyszeres permetezéssel próbálták védeni a marháikat a vérszívóktól és a legyektől. Azonban úgy tapasztalták, ezek ellen idővel képesek védekezni a rovarok, ezért egyre erősebb és drágább vegyszereket kellett vásárolniuk. Ellenben a festéses megoldás jóval olcsóbb. A Plos One arról ír, eddig egyetlen tanulmány sem foglalkozott vele, miért kerülik a zebramintás szarvasmarhákat a rovarok. Azonban a szakértők feltételezik, a csíkozás megzavarja a legyek és a szúnyogok mozgásérzékelését. Emiatt nem tudnak időben lelassítani ahhoz, hogy leszálljanak a marhákra.