2010 óta jelentősen visszaesett az autólopások száma Magyarországon, de még így is naponta 1 járműnek nyoma vész. Ezért egyáltalán nem árt tudni, milyen apró részletekre kell odafigyelnünk, hogy meg tudjuk óvni kocsijainkat.
A gépkocsilopások leginkább olyan területeken fordulnak elő, ahol ritkán találhatók térfigyelő kamerák – leginkább a külvárosi részeken jellemző ez. A legnagyobb kockázat továbbra is a fővárost és annak agglomerációját érinti, az ilyesfajta bűncselekmények csökkenése azonban szembetűnő.
Az eredetiségvizsgálat, a törzskönyv bevezetése, és a szigorúbb műszaki vizsgák, ahol a járművekről készült fotók nyilvántartásba kerülnek, mind hozzájárultak ahhoz, hogy nehezebb legyen ellopni és eltüntetni az autókat
– fejtette ki a hirado.hu-nak Orbán Sándor rendőr alezredes, az ORFK Bűnmegelőzési Osztály munkatársa.
A statisztikák szerint az autólopás leggyakoribb okai napjainkban a nem bezárt gépjármű és az őrizetlenül hagyott indítókulcs.
Ezekre mindenképp érdemes figyelni, azonban van pár további tudnivaló, amelyeket szintén be kell tartanunk.
Hogyan előzzük meg a bajt?
Mindig gondosan tekerjük fel az ablakokat és csukjuk be az ajtókat, illetve ellenőrizzük, hogy a központi zár valóban lezárta-e a járművünket. Az utastérben ne hagyjunk semmilyen értéktárgyat, még egy üres táskát se. Az autó beépített mechanikai védelme mellett érdemes további biztonsági eszközöket is használni, például kormány- vagy sebességváltózárat. Az elektronikus riasztórendszer kiegészítéseként ajánlott indításgátlót is beépíteni az autónkba.