Harmincszorosára nőtt Magyarország aranytartaléka nagyjából fél évtized alatt. Ebből is látszik, hogy az utóbbi időben egyre nagyobb figyelem fordul a jegybanki aranykészletek felé. Azok jelentős tartalékeszközei lehetnek a nemzeti bankoknak.
Magyarország aranytartaléka jelentős
Az elmúlt évek globális gazdasági és politikai feszültségei növelték az arany szerepét a nemzetközi pénzügyi rendszerekben. Az arany, mint biztonságot és stabilitást képviselő befektetési eszköz, fokozott figyelmet kapott a jegybankoktól, amelyek jelentősen növelték aranytartalékaikat. Különösen Kína, Törökország, India, Japán, Lengyelország és Csehország emelkedtek ki a jegybanki aranyvásárlásokban az utóbbi években.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szintén nagyokat lépett a magyar aranytartalék növelése érdekében az elmúlt években. Például csak 2018-ban nagyjából megtízszerezte a korábbi, 3,1 tonna aranytartalékát.
2021-ben pedig további 63 tonna arany vásárlásával Magyarország tartalék 94,5 tonnára nőtt. Ezzel az ország az élre került a régióban az egy főre jutó aranytartalék tekintetében. Annak ellenére, hogy a lengyelek és a csehek 2023-ban szintén jelentős mennyiséget vásároltak a nemesfémből.
Az Economx úgy látja, ezek az intézkedések megerősítették Magyarország pénzügyi stabilitását és javították a gazdaság nemzetközi megítélését egy olyan időszakban, amikor a globális gazdasági környezet rendkívüli bizonytalanságokkal küzdött.
A legnagyobb tartalékok
Tehát egyebek mellett biztonságos és fizikailag időtálló, könnyen pénzre váltható eszközként tekintenek a központi bankok az aranyra. Az aranytartalékok védelméről több pénzintézet maga gondoskodik, azonban gyakran előfordul, hogy más országban tárolják a készleteiket.
Az Arany Világtanács (World Gold Council - WGC) tájékoztatása alapján nagyjából a valaha kibányászott arany ötöde lehetett a jegybankok kezében tavaly szeptemberben. Az Egyesült Államok rendelkezett a világ legnagyobb aranytartalékával, összesen 8133 tonnával. Mögöttük Németország állt a második helyen 3352,6 tonnával, illetve Olaszország a harmadikon 2451,8 tonnával. A sorban utánuk Franciaország (2436,9 tonna), Oroszország (2332,7 tonna), Kína (2191,5 tonna), Svájc (1040 tonna) és Japán (846) következett.