A régióban az egyik legnagyobbon
Fotó: Shutterstock

Jelentős aranytartalékon ül Magyarország

Az Egyesült Államok mögött Németország, illetve Olaszország rendelkezik a legnagyobb jegybanki aranytartalékkal a világon. Viszont régiónkban az egyik legjelentősebb aranykészlettel Magyarország bír. Egy friss elemzés rávilágít, a nemzeti jegybankok arra törekedtek tavaly, hogy megtartsák a fizikai aranykészleteiket.


Regionális szinten jelentős a magyar jegybanki aranytartalék

Egyebek mellett biztonságos és fizikailag időtálló, könnyen pénzre váltható eszközként tekintenek a központi bankok az aranyra. Emiatt számos jegybank törekszik rá, hogy minél nagyobb kézzel fogható aranytartalékot halmozzon fel. Annak védelméről több pénzintézet maga gondoskodik, azonban gyakran előfordul, hogy más országban tárolják a készleteiket.

Az Arany Világtanács (World Gold Council - WGC) friss tájékoztatása alapján nagyjából a valaha kibányászott arany ötöde lehetett a jegybankok kezében tavaly szeptemberben. Az Egyesült Államok rendelkezett a világ legnagyobb aranytartalékával, összesen 8133 tonnával. Mögöttük Németország állt a második helyen 3352,6 tonnával, illetve Olaszország a harmadikon 2451,8 tonnával. A sorban utánuk Franciaország (2436,9 tonna), Oroszország (2332,7 tonna), Kína (2191,5 tonna), Svájc (1040 tonna) és Japán (846) következett.

A listán Magyarország a 39. helyen szerepel 94,5 tonna aranytartalékkal. A Kelet-Európát, a Balkánt és Közép-Európát magában foglaló régióban Oroszország, Törökország (479 tonna), Lengyelország (333,7 tonna), Ausztria (280 tonna), Görögország (114,3 tonna) és Románia (103,6 tonna) áll előttünk a sorban.

A VG megjegyzi, a magyar aranykészlet az utóbbi években nőtt óriásit. 2018-ban a korábbi érték tízszeresére, 31,5 tonnára ugrott. Ez a mennyiség 2021-ben háromszorozódott meg.

Növekszik az arany szerepe a külkereskedelemben

Egyébként, amikor a közelmúltban arról beszélt a Fed egyik vezetője, hogy hamarosan vége lehet a kamatemelési ciklusnak, ennyi elég volt ahhoz, hogy emelkedni kezdjen az arany árfolyama.

Részben emiatt úgy kalkulál a Conclude Befektetési Zrt. vezetője hogy növekedhet a nemesfém ára. Két-három éven belül a 2500-2800 dolláros árfolyam lehet reális unciánként. Azonban öt-hét éves távlatban a 4500-4800 dolláros árszint sem elképzelhetetlen.

Az arany árának emelkedése összefügg gazdasági szerepének erősödésével is. (…) A világ eléggé megváltozott körülöttünk. A geopolitikai szembenállás – az, hogy a világ blokkokra töredezett szét - az aranypiacon is érezteti a hatását. (…) A kereskedés súlypontja mindinkább Indiába és Kínába helyeződik át. A távol-keleti, valamint az orosz jegybank pedig az aranytartalékok felhalmozásába kezdett. Mindez arra utal, hogy sokan a dollár hegemóniájának megszűnésére számítanak, és ezért egy olyan pénzügyi rendszer felállításán munkálkodnak, amelyben az arany is szerepet kaphat

idéztük Juhász Gergelyt, a vállalat vezérigazgatóját néhány hete.

Hozzátette, a BRICS országok egymás közti elszámolásaiban már megjelent az arany. Azonban így sem tartja valószínűnek, hogy ismét aranystandardra álljon át a világgazdaság.

Ne hagyd ki!