A legjobb banki betéti kamat megközelíti az inflációkövető állampapír kamatszintjének dupláját - írja körképében a Biztosdöntés.hu portál. A legmagasabb ajánlatok azonban nem kockázatmentesek, többnyire befektetési rész is tartozik az elvárásokhoz.
A bankbetétek bankonként és ügyfelenként 100 000 euróig, azaz mintegy 40 millió forintig ugyanolyan biztonságban vannak, mintha állampapírba tenné a pénzét a befektető. Ha így nézzük, akkor most egy különleges időszakban vagyunk, hiszen a banki betétekkel jobb kamatokat el lehet érni, mint az inflációkövető állampapírral - mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
Évi 10 százalékos betétkamat is elérhető 3 hónapra a befektetési alappal kombinált a CIB Bank CIB Tandem Megtakarítás Magnifica Kedvezménnyel nevű betéttel, mely a bank prémium ügyfeleinek szól. Ehhez 10 millió forintos átlagos vagyon, vagy 800 000 forintos átlagos jóváírás szükséges. E nélkül a CIB Tandem Megtakarítás választható, amely évi 7 százalékos betétkamatot nyújt 3 hónapra. Mindkét esetben legalább a betétben elhelyezett összeg kétszereséért kell vásárolni a meghatározott befektetési termékek valamelyikéből. Mindkét konstrukció befektetési része nem kockázatmentes, a befektetett tőke kockázat alatt áll.
A Gránit Banknál a Gránit eBank betét 3 hónapra évi 6,50 százalékos kamatot fizet új pénzre, aktivált eBank szolgáltatás és legalább két egymást követő hónapban érkező, egyenként legalább 400 000 forintos egyösszegű jóváírás esetén. A Gránit Bank befektetéssel kombinált Gránit Hozampáros betétjének lekötött betét része évi 8 százalékos betétkamatot fizet 4 hónapra. A befektetési rész mértéke 50 százalék. Itt is eltérő a konstrukció kockázata a befektetési és a lekötött betéti rész között.
Évi 8 százalékos kamatra fektethetik be pénzeiket a K&H Banknál bankszámlával már legalább 1 hónapja rendelkező ügyfelek a K&H rajt betétben 90 napra, új pénzre. A privát banki ügyfelek 1 százalékkal magasabb kamatot kapnak (évi 9 százalékot). Ugyancsak évi 8 százalékot fizet 180 napra a K&H mix megtakarítás betéti része (50 százalékos befektetési résszel). A konstrukció befektetés része itt sem kockázatmentes.
A MagNet Banknál az új pénzre szóló Prizma Forint Betét ajánlat 3 hónapra évi 6,62 százalékos, 6 hónapra pedig évi 6,45 százalékos lekötött betét kamatot kínál. Új ügyfelek számára szól a HELLO betét ajánlat, mely 6 hónapra évi 4,2 százalékos kamatot ígér, plusz egy sávosan változó bónusz összeget, mely viszont kamatadó-mentes és szochó-mentes. Ennek a hozamhatása olyan, mintha az évi 4,2 százalékos bruttó lekötött betétkamatot évi 1,39 és 2,78 százalék közötti bruttó kamattal emelné meg, a lekötött összegtől függően. Így 5,59 és 6,98 százalék közti bruttó kamattal lehet számolni.
Szintén kiemelkedő kamatot nyújt még a Magyar Cofidis Bank Cetelem Takarékszámlája 1 évre 5,75 százalékos, 18 hónapra évi 5,5 százalékos betétkamatot kínálva.
Az MBH Bank szintén kínál magas kamatot nyújtó bankbetétet a Prémium ügyfelek számára. Új pénzből, vagy a bankcsoportnál lejáró állampapírból, illetve állampapír visszaváltásból származó pénzeiket 6 hónapra évi 6,5 százalékos kamattal köthetik le a bank meghatározott fizetési számlacsomaggal rendelkező ügyfelei.
Magas kamatot fizet az OTP Bank kizárólag bankfiókokban elérhető ajánlata, mely 6 hónapra és új pénzre évi 6,5 százalékos lekötött betétkamatot kínál a Prémium forint betétben. A magas kamat feltétele a lakossági Bázis Számla megléte, melyhez Prémium Next szolgáltatás kapcsolódik.
Ezek a legnépszerűbb állampapírok: átrendeződés jön?
Múlt héten összesen 94,3 milliárd forintot tett ki a lakossági kötvények bruttó értékesítése. A 6,5 százalékos kamatot hozó Fix MÁP versenyelőnye gyengült, aminek hátterében az inflációs félelmek állhatnak. A favoritnak tekinthető Fix Magyar Állampapírból 16 százalékkal többet vettek, mint egy héttel ezelőtt. Ezzel szemben Bónusz Magyar Állampapírból 78%-kal többet értékesítettek a piaci szereplők valamint kisebb bázisról ugyan, de a Kincstári Takarékjegy és a Prémium Magyar Állampapír vétele is 50% felett nőtt. Ha januártól nézzük az állampapírokba áramló pénzeket, akkor még a Fix MÁP magasan vezet (928 milliárd forint), a Bónusz Magyar Állampapír előtt (430 milliárd forint).