A legnagyobb amerikai bank vezére szerint felkészületlenül várhatjuk a jövőt
Fotó: Shutterstock

Aggódik a tekintélyes bankvezér a jövő miatt

Arra figyelmeztet a JPMorgan vezérigazgatója, a jelentős infláció és a lassú növekedés miatt tartósan velünk maradhatnak a magas kamatlábak. Úgy látja, a világ nincs rá felkészülve, hogy a Fed a mostaninál jóval magasabbra emelheti a kamatokat.


Sokáig velünk maradhatnak a magas kamatok

Jamie Dimon, a JPMorgan Chase vezérigazgatója szerint, még jócskán emelkedhetnek a kamatlában, mivel világszerte elhúzódó problémát okozhat a magas infláció és a lassú gazdasági növekedés. Azonban úgy látja, nincs rá felkészülve a világ, hogy a Fed a mostani 5,25-5,5 százalékos sávnál jóval magasabbra emelheti a kamatokat. Hiába jelezték a Federal Reserve tisztviselői, hogy a kamatemelési ciklusuk a végéhez közeledik, a CNBC megjegyzi, a legnagyobb amerikai bank vezetője szerint ez egyáltalán nem bizonyos.

Nem vagyok biztos benne, hogy a világ fel van készülve a 7 százalékra. Azt kérdezem az üzleti élet szereplőitől, felkészültek a 7 százalékos kamatra? A legrosszabb eset a 7 százalékos kamat melletti gazdasági stagfláció. Ha a gyenge gazdaság magasabb kamatlábakkal párosul, feszültség lesz a rendszerben. Arra biztatjuk ügyfeleinket, készüljenek fel erre a stresszre

- figyelmeztetett Dimon.

A bankvezér hozzátette, egy következő, 200 bázispontos emelés fájdalmasabb lehet, mint a legutóbbi, 350 bázispontos szigorítás.

A Portfolio megjegyzi, a Fed néhány napja a negyedéves gazdasági előrejelzésében újabb negyed százalékpontos emelést prognosztizált 2023 végéig, aztán 2024-ben kamatcsökkentést. Viszont a Federal Reserve elnöke kijelentette, lépni fognak, ha az infláció nem kerül tartósan alacsonyabb pályára. Ez pedig a kamatok magas szinten tartását, vagy további kamatemelést is jelenthet.

Az országok túl nagy adósságállományára hívja fel a figyelmet a Nemzetközi Valutalap

Egyébként a Nemzetközi Valutalap (IMF) friss Global Debt Database kiadvány szerint a globális adósság a történelmi csúcsát 2020-ban érte el. Ekkor a világjárvány miatt világszerte szükség volt a gazdaság élénkítésére. Ugyan a következő két évben csökkent az összteher, azonban továbbra is a COVID előtti szint felett jár.

Nagyjából a globális GDP 238 százalékát teszi ki a világ 235 ezer milliárd dolláros összadóssága manapság, így 9 százalékponttal magasabban áll, mint 2019-ban, a COVID elterjedése előtti utolsó évben. Ráadásul az összeg 200 milliárd dollárral magasabb, mint 2021 végén. A teljes adósságon belül az államadósságok a GDP 92 százalékára rúgnak. A háztartásoknál és a vállalkozásoknál pedig az a mutató 146 százalékon áll.

Ugyan kedvező irányba befolyásolta a világ adósságállományát a gazdasági növekedés pandémia utáni helyreállása és az infláció, azonban a mérséklődés mégsem látványos. Ennek oka, hogy lazák a fiskális politikák. Számos kormány nyújtott jelentős támogatást a fogyasztóknak az elszálló energia- és élelmiszerárak kompenzálására. Emiatt az államadósság csupán 8 százalékponttal csökkent két év alatt, amivel a világjárvány okozta megugrásának csak a felét dolgozta le. Igaz, a háztartásoknál és a vállalatoknál a visszaesés 12 százalékpont volt.

Ne hagyd ki!