Tízből hat lakásbiztosítással rendelkező ügyfél nem aktualizálja szerződését, azaz nem növeli az ingatlan értékére szóló biztosítást. Pedig a lakásárak általában emelkednek, főképp most.
2024-ben az ingatlankárok több mint egyharmada (36 százalék) csőtörésekből származott, amelyet a természeti károk (16 százalék) és az üvegtörések (15 százalék) követtek gyakoriságban a CIG Pannónia Biztosító adatai szerint.
A természeti károk aránya az elmúlt évek változékony időjárási viszonyai miatt kiemelt figyelmet kapott a kutatásban: bár 2024 – az árvízi időszak ellenére is – viszonylag mérsékelt mennyiségű káreseményt hozott, a hosszú távú trendek továbbra is a megfelelő védekezés szükségességére hívják fel a figyelmet.
A tűzkárok előfordulása ugyan alacsony (1 százalék), de jelentős károkat okozhatnak, amelyek megfelelő óvintézkedésekkel – például füstérzékelők telepítésével, vagy az elektromos hálózatok rendszeres karbantartásával – nagymértékben csökkenthetők - idézi az MBH Bank felmérését az Economx.
Sok az alulbiztosított ingatlan
A felmérésben megkérdezettek 80 százaléka rendelkezik lakásbiztosítással, ugyanakkor az ingatlanok alulbiztosítottsága továbbra is tartós problémát jelent.
Az ingatlan értékének frissítésére jellemzően a biztosítók javaslata alapján kerül sor, a lakásbiztosítással rendelkezők csupán 58 százaléka aktualizálja szerződését évente, míg 42 százalékuk ezt elmulasztja. A biztosítással rendelkezők többsége olyan konstrukciót választott, amely az ingatlan mellett az ingóságok védelmét is fedezi.
Lélektani határ felett a budapesti ingatlanár
Az ingatlanárak pedig újra meglódultak. 1 millió forint fölé nőtt az átlagos négyzetméterár a fővárosban. A használt lakások iránt megduplázódott az érdeklődés az utóbbi időszakban. Tavaly összesen 130 ezer tranzakció zajlott a piacon, ami 25%-os növekedés a megelőző évhez képest. Árak tekintetében az OTP szakértői úgy vélik, hogy az éves áremelkedés 15%-ot is elérheti országos szinten idén, míg a főbb célpontokon, például Budapesten akár 20%-os drágulás sem kizárt - írtuk a közelmúltban.