Legutóbb az OTP, néhány napja pedig a rendőrség adott ki figyelmeztetést telefonos csalók, illetve sms-es csalások miatt. Úgy tűnik, egyre sűrűbben próbálkoznak ilyen típusú átverésekkel bűnözők. Mutatjuk, mire kell figyelni a hasonló bűncselekmények elkerülése érdekében.
Telefonos csalásokra figyelmeztet az OTP
Megugrott az OTP ügyfeleit célzó telefonos csalók hívásainak a száma az utóbbi időben – közölte a pénzintézet. Ezek a bűnözők jellemzően a bank biztonsági vagy egyéb munkatársának adják ki magukat. Adatokat próbálnak kicsalni, vagy alkalmazások telepítésére próbálják rávenni a gyanútlan és ijedt felhasználókat.
Jellemzően azt hazudják, hogy gyanús utalást vagy fizetést észleltek az ügyfél számláján, és kérik annak megerősítését, mert veszélyben lehet a felhasználók pénze. A meggyőzés érdekében gyakran hamis, fotós igazolványról készült képet is küldenek magukról (persze nem ők vannak a képen) az áldozatuk e-mail címére. Ezután személyes adatokat próbálnák tőlük kicsalni, esetleg rá próbálják venni őket különböző programok telepítésére számítógépre vagy telefonra. Sőt, arra is van példa, hogy az sms-ben kapott biztonsági kód megadását kérik. Ezen privát információk vagy alkalmazások segítségével emelik le az áldozataik pénzét a számláikról.
Az OTP Bank felhívja a figyelmet, a munkatársai sosem kérik programok telepítését az ügyfelektől, és igazolványfotót sem küldenek magukról. Ezért az ilyen hívásoknál elővigyázatosságot és az ismeretlen szoftverek telepítésének megtagadását javasolják, valamint azt, hogy az sms-ben kapott kódokat soha ne adja ki senki – írja a PC Fórum.
Sms-es csalással emeltek le 500 ezer forintot egy győri nő számlájáról
Azonban nem csak bankos átveréssel próbálkoznak a csalók. Hitelesnek tűnő sms-t kapott egy győri, középkorú nő is a napokban ezzel a szöveggel:
NETFLIX: Legutóbbi befizetését elutasították. Kérjük, erősítse meg fizetési adatait, különben fiókját felfüggesztjük: netflix.korlátozásokat.com
A hölgy nem gyanakodott, hiszen rendelkezett előfizetéssel a streamingszolgáltatónál. Az üzenetben kapott linken keresztül megadta bankkártyaadatait, valamint a biztonsági ellenőrzőkódját is. Ezután majdnem félmillió forintot emeltek le idegenek jogosulatlanul a számlájáról – tájékoztatott a Police.hu.
A rendőrség a hasonló bűncselekmények megelőzése érdekében három dologra hívja fel a figyelmet:
- Senki, semmilyen körülmények között ne adja meg a bankkártyaadatait idegeneknek! A hátoldalon található CVC-kódot el sem kérhetik hivatalos ügyintézéskor. Azonban annak ismeretében illetéktelenek online tranzakciókat hajthatnak végre.
- Amennyiben pénzügyi vagy egyéb szolgáltatóval valaki online intézi az ügyeit, azt hivatalos, megbízható forrásából telepített applikáción keresztül végezze el.
- Ismeretlen forrásból, például sms-ben vagy e-mailben érkezett linkre senki se kattintson.