Vigyázz, ha ilyen sms-t kapsz
Fotó: Shutterstock

Újabb sms-es csalás terjed Magyarországon

Sms-ben is vadásznak áldozataikra a csalók Magyarországon. Újabban otthonról végezhető, részmunkaidős állást kínálnak az üzenetben, aztán egy link letöltésére ösztönöznek. Jól vigyázzon, aki ilyen sms-t kap! Mutatjuk a részleteket.


Sms-es csalással próbálkoznak csalók Magyarországon

Ismét sms-es csalással próbálnak lépre csalni magyarokat csalók. A telefonra érkező üzenetük szerint egy cég bővülés miatt sürgősen keres online, otthonról végezhető, részmunkaidős munkához 25-55 év közötti munkatársakat. A szöveg szerint a pozícióval napi 2-80 ezer forint között lehet keresni, azonnali kifizetéssel.

Az sms végén van egy - állítólag - ezzel a munkalehetőséggel kapcsolatos link. Arra senki se kattintson rá! Azon keresztül a csalók egy WhatsApp-kontakt letöltésére akarják rávenni az átverés célpontjait. De ezzel fontos, személyes információkhoz férhetnek hozzá a rosszakarók!

A 24 megjegyzi, nem ritka, hogy hasonló, sms-es csalással próbálkoznak bűnözőnk. Az elmúlt hónapokban többen kaptak olyan üzenetet a telefonjukra, amit állítólag csomagszállító szolgálat küldött. Azonban az szintén veszélyes linket tartalmazott, és a gyanútlan emberek pénzének a leemelése volt a célja a számláikról.

Azonban ilyen helyzetekben árulkodó lehet például egy külföldi telefonszám, valamint a rossz fogalmazás.

Adathalász kísérletek Facebookon

Emellett a facebookos belépési adatok megszerzésére utazik egy új adathalász kampány a közösségi oldalon. Ha valakinek megszerezték a profilját, azzal újabb áldozatokat próbálnak lépre csalni – figyelmeztet a Bleeping Computer.

A támadás egy „Nem hiszem el, hogy meghalt. Nagyon fog hiányozni” (Angol nyelven: „I can't believe he is gone. I'm gonna miss him so much”) szövegű Facebook-bejegyzéssel kezdődik. Ehhez néha csak egy link társul, máskor egy autóbalesetet mutató videó egyik képrészlete is.

Azonban a kép és a link is egy hírportálnak álcázott adathalász oldalra vezet, ahol a hír megtekintéséhez a facebookos belépési adatokkal kell bejelentkezni. A csali képernyő a Facebook bejelentkező oldalához is hasonlít. Az ide beírt adatokat szerzik meg a csalók. Persze az oldalon semmilyen valós hír nincs, esetleg a Google-re, vagy egy másik kártékony oldalra irányít át.

Emiatt is érdemes aktiválni a kétfaktoros hitelesítést. Azzal a felhasználónév-jelszó kettős sem elég a bejelentkezéshez az oldalra, más jellegű hitelesítést is kér. Ehhez ez az oldal nyújt segítséget.

Ne hagyd ki!