Volt, akinek félmillió forintja bánta
Fotó: Shutterstock

Könnyen bedőlhetünk egy új, sms-es csalásnak

A rendőrség hívta fel a figyelmet egy új, sms-es csalásra, miután áldozatul esett annak egy győri nő. Mintegy félmillió forintot emeltek le a számlájáról csalók. Emellett terjednek a facebookos, adathalász kísérletek is.


Sms-es csalással emeltek le 500 ezer forintot egy győri nő számlájáról

Hitelesnek tűnő sms-t kapott egy győri, középkorú nő a napokban ezzel a szöveggel:

NETFLIX: Legutóbbi befizetését elutasították. Kérjük, erősítse meg fizetési adatait, különben fiókját felfüggesztjük: netflix.korlátozásokat.com

A hölgy nem gyanakodott, hiszen rendelkezett előfizetéssel a streamingszolgáltatónál. Az üzenetben kapott linken keresztül megadta bankkártyaadatait, valamint a biztonsági ellenőrzőkódját is. Ezután majdnem félmillió forintot emeltek le idegenek jogosulatlanul a számlájáról – tájékoztatott a Police.hu.

A rendőrség a hasonló bűncselekmények megelőzése érdekében három dologra hívja fel a figyelmet:

  • Senki, semmilyen körülmények között ne adja meg a bankkártyaadatait idegeneknek! A hátoldalon található CVC-kódot el sem kérhetik hivatalos ügyintézéskor. Azonban annak ismeretében illetéktelenek online tranzakciókat hajthatnak végre.
  • Amennyiben pénzügyi vagy egyéb szolgáltatóval valaki online intézi az ügyeit, azt hivatalos, megbízható forrásából telepített applikáción keresztül végezze el.
  • Ismeretlen forrásból, például sms-ben vagy e-mailben érkezett linkre senki se kattintson.

Adathalász kísérletek Facebookon

Emellett a facebookos belépési adatok megszerzésére utazik egy új adathalász kampány a közösségi oldalon. Ha valakinek megszerezték a profilját, azzal újabb áldozatokat próbálnak lépre csalni – figyelmeztet a Bleeping Computer.

A támadás egy „Nem hiszem el, hogy meghalt. Nagyon fog hiányozni” (Angol nyelven: „I can't believe he is gone. I'm gonna miss him so much”) szövegű Facebook-bejegyzéssel kezdődik. Ehhez néha csak egy link társul, máskor egy autóbalesetet mutató videó egyik képrészlete is.

Azonban a kép és a link is egy hírportálnak álcázott adathalász oldalra vezet, ahol a hír megtekintéséhez a facebookos belépési adatokkal kell bejelentkezni. A csali képernyő a Facebook bejelentkező oldalához is hasonlít. Az ide beírt adatokat szerzik meg a csalók. Persze az oldalon semmilyen valós hír nincs, esetleg a Google-re, vagy egy másik kártékony oldalra irányít át.

Emiatt is érdemes aktiválni a kétfaktoros hitelesítést. Azzal a felhasználónév-jelszó kettős sem elég a bejelentkezéshez az oldalra, más jellegű hitelesítést is kér. Ehhez ez az oldal nyújt segítséget.


Ne hagyd ki!