Mint a Google
A Clearview AI vállalat rendszerébe a cég ügyfelei emberi arcokról készült fotókat tölthetnek fel, amelyek alapján a szoftver olyan hiperhivatkozásokat dob ki, amelyek segítségével vissza lehet követni, hogy az adott személy képe (vagy képei) mikor, hol és milyen oldalakon jelent meg. A vállalat előszeretettel hirdeti szolgáltatásait bűnüldöző szerveknek úgy, mint egy „Google kereső kifejezetten arcokra szabva”.
A Clearview-nak az elmúlt időszakban többször is meggyűlt a baja a brit hatóságokkal, most viszont a szigetország információügyi biztosa komoly vádakkal illette a céget, ez pedig milliárdos büntetést vonhat maga után. Állítása szerint a Clearview adatbázisa valószínűleg "jelentős számú brit polgár fotóját" tartalmazza, akiknek adatait a tudtuk nélkül gyűjthette össze a vállalat.
A polgárok javát szolgálva
Elizabeth Denham előzetes véleménye az volt, hogy a cég nem tartotta be az Egyesült Királyság adatvédelmi törvényeit, mivel:
- tisztességtelenül dolgozta fel az Egyesült Királyság állampolgáraival kapcsolatos információkat
- nem alakított ki egy olyan eljárást, amely biztosítja, hogy az emberek személyes adatai egy bizonyos idő után törlődjenek
- nem tudott felmutatni egyetlen törvényes okot sem az információgyűjtésre
- nem tájékoztatta az Egyesült Királyságban élőket arról, hogy mi történik az adataikkal
A Clearview szerint a szabályozó állításai "ténylegesen és jogilag is helytelenek". Hoan Ton-That vezérigazgató szerint szolgáltatásaik a szigetország polgárainak javát szolgálják, és csak olyan adatokat gyűjtenek az emberekről, amelyek mindenki számára publikusan elérhetők az interneten.
Denham hozzátette, a döntése ideiglenes, és a szoftvercég minden kijelentését alaposan megfontolja, mielőtt a jövő év közepén végleges ítélet születik. Legrosszabb esetben 17 millió fontos büntetést is kiszabhat a információügyi biztos.