Szigorúbban szabályokat vezet be az Európai Unió. Például a jövőben nem úszhatják meg az autósok, ha külföldön bírságolták meg őket. Az ilyen esetek körülbelül 40 százaléka marad következmény nélkül manapság.
Az autósokra nézve szigorúbb jogszabályokat vezet be az EU
Új javaslatcsomagot fogadott el az Európai Parlament. Ennek értelmében hatékonyabban kezelhetik a külföldön elkövetett közlekedési szabálysértéseket az EU tagállamai. Amennyiben minden fórumon rábólintanak a tervezetre, a tagországoknak 30 hónapjuk lesz arra, hogy alkalmazkodjanak az új szabályozáshoz.
A javaslat azon problémára reagál, hogy jelenleg az EU-ban a határokon átnyúló közlekedési szabálysértések körülbelül 40 százaléka büntetlenül marad. Azonban az új szabályok alapján a tagállamok hatóságai kötelesek lesznek két hónapon belül intézkedni egy másik uniós ország megkeresésére az ilyen ügyekben.
A jövőben amennyiben a külföldön kirótt bírság meghaladja a 70 eurót (jelenlegi árfolyamon nagyjából 27 500 forint), a szabálysértő lakóhelye szerinti ország is jogosult lesz annak behajtására – írja az Európai Parlament oldala.
A tervezet például a gyorshajtást, az ittas vezetést, a piros lámpánál történő áthaladást, a veszélyes parkolást és előzést, valamint a segítségnyújtás elmulasztását is érinti.
Egy online platformot is létrehoznának, amely tájékoztatást nyújtana a szabályokról, a fellebbezési lehetőségekről, valamint a vonatkozó közúti közlekedési bírságokról.
Továbbá előírnák, hogy a szabálysértéstől számított 11 hónapon belül a tagállamnak ki kell állítania a szabálysértési értesítést. Annak tartalmaznia kell a szabálysértés időpontját, körülményeit, valamint a fellebbezés lehetőségeit.
Tízmilliárdokat vasaltak be tavaly a gyorshajtók százezrein
Egyébként 20 százalékkal nőtt az objektív felelősséges bírságok száma 2023-ban Magyarországon. A kiszabott közigazgatási bírság összege pedig csaknem 31 százalékkal emelkedett.
A rendőrség 701 169 esetben közigazgatási bírságot szabott ki tavaly az objektív felelősség hatálya alá tartozó, megengedett legnagyobb sebesség túllépése szabályszegés elkövetése miatt
– közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK).
Ez csak a fotók alapján kiküldött bírságcsekkek száma. Az igazán jelentős emelkedést a bemért, majd a helyszínen egyből megbüntetett gyorshajtóknál látni. Az ORFK szerint ugyanis „a megállításos módszerrel végzett sebesség-ellenőrzés során összesen 42 595 esetben szabtak ki közigazgatási bírságot. Ezen túlmenően pedig 71 931 alkalommal szabtak ki gyorshajtás miatt helyszíni bírságot” a rendőrök.
Darabra soha ennyi büntetést nem kaptak még a gyorshajtók egy esztendő alatt, így a teljes bírságösszeg is magasabb minden korábbinál. Összesen 26,3 milliárd (!) forintnyi közigazgatási bírságot szabott ki a rendőrség 2023-ban az objektív felelősséges gyorshajtás miatt.
A tavalyi számok rendkívül jelentős emelkedést mutatnak a 2022-es statisztikákhoz képest, konkrétan 20 százalékkal emelkedett a bírságszám az objektív felelősségnél, és csaknem 31 százalékkal magasabb a kiszabott közigazgatási bírság összege 2022-höz képest.
A magyarázat egyszerű: TraffiCapture TC-108 – ez a pontos és teljes neve a rendőrség legújabb, minden korábbinál modernebb és jobb sebességmérőjének. Ebből vásárolt 40 darabot az ORFK bruttó 296 millió forintért a 4IG Nyrt.-től.
Emellett az éves teljes bírságösszeg emelkedésében az is benne van, hogy a kormány jelentősen megemelte a gyorshajtás után kiszabható büntetés összegét.